Demänovská dolina spája v sebe najkrajšie prednosti slovenskej prírody v jedinú spoločnú harmóniu. Nemožno sa preto čudovať, že dolina už dnes patrí k najrušnejším centrám turistiky u nás.
Rastlinstvo a živočíšstvo Demänovskej doliny možno považovať za charakteristickú vzorku rastlinstva a živočišstva Nízkych Tatier. Sú tu zastúpené všetky významnejšie druhy rastlín. Istou výnimkou sú lesy v ktorých skoro vôbec nie sú zastúpené listnáče. Prakticky od úpetia pohoria až po hornú hranicu rastie ...
CHRÁNENÁ KRAJINNÁ OBLASŤ POĽANA
Vyhlásená v r. 1981, výmera 20079 ha. Chránené územie sa takmer zhoduje s geomorfologickým celkom Poľana, ktorá je súčasťou oblasti Slovenské stredohorie, malá časť územia na východe zasahuje do celku Veporské vrchy, ktoré patria do oblasti Slovenské rudohorie.
Hlavným dôvodom vyhlásenia územia za CHKO bola jedinečná geologisko - geomorfologická stavba podmienená sopečnou činnosťou v mladších treťohorách, keď sa vytvorila mohutná zložená sopka s priemerom asi ...
Kúpeľné miesto Bardejovské Kúpele je lokalizované neďaleko historického mesta Bardejov (6km). Celá lokalita Bardejovských Kúpeľov slúži na poskytovanie kúpeľnej liečby a v bezprostrednom okolí je rozsiahly lesopark. Lôžková kapacita je 1200 postelí.
Obvyklá doba liečenia je 21 dní (možné podľa želania pacientov túto dobu skrátiť alebo predĺžiť). Prírodné prostredie a liečivé zdroje (minerálne vody) slúžia na liečbu:
1.Chorôb obehového ústrojenstva
2.Chorôb tráviaceho ústrojenstva
3.Netub...
1./ Geologické mapy a ich rozdelenie
Geologická mapa je zmenšeným a generalizovaným obrazom geologickej situácie na vhodnom topografickom podklade.
Rozdelenie:
A – podľa mierky - prehľadné - (1:100 000 a menšie)
- základné - ( 1:50 000, 1:25 000)
- podrobné - ( 1:10 000, 1:5 000 )
B – podľa účelu - základné ( mierka a metóda zamerania )
- komplexné
- špecializované ( napr. tektonické, hydrogeologické, stratigrafické, štruktúrne a pod.)...
Na samom počiatku sa hádam stačilo len tak zohnúť, zdvihnúť kamienok a z človeka bol razom boháč. Na Dubníku to tak skutočne mohlo byť, keby tým kamienkom bol opál. Ibaže to muselo byť tak dávno, že dnes už nik nevie kedy a kto našiel prvý z tých pestrých kamienkov. Vie sa len, že jeden z prvých opálov nosil zasadený v prsteni rímsky senátor Nónius a cenil si ho viac ako vlastný život.
Súbory cookie používame na funkčné účely, na zhromažďovanie a analýzu informácií o výkone a používaní stránky.
▼ Nevyhnutné
Vždy povolené. Technické uloženie alebo prístup sú nevyhnutne potrebné na legitímny účel umožnenia použitia konkrétnej služby, ktorú si účastník alebo používateľ výslovne vyžiadal.
▼ Analytické
Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na anonymné agregované štatistické účely.