1. Popíšte základné demokratické politické systémy- liberálny model - požaduje striktné oddelenie štátu a spoločnosti a obmedzenie štátnych zásahov do všetkých sfér života. Štát stojí mimo hospodárskej sféry- sociálno-demokratický model - uznáva trhové hospodárstvo na jednej strane, ale spája ho s plánovaným hospodárstvom pri zachovaní súkromného vlastníctva a práva na podnikanie- demokratický socializmus - vychádza z kritiky nedostatkov kapitalizmu. Plánovaná hospodárska činnosť je kombinovaná ...
1. Charakterizujte význam daní ako zdroja rozpočtových príjmov. Ktoré sú hlavné druhy rozpočtových príjmov.
„Bez zdravých daní nemôže byť zdravý štát a platí to i naopak.“ Názory na zdaňovanie sa líšia medzi odborníkmi a verejnosťou. Dane sú odvtedy, odkedy existuje štát. Ten ich potrebuje na svoju existenciu, sú jeho najdôležitejším príjmom.
Daň = (podľa právneho hľadiska) forma príjmov verejného rozpočtu, ktorou štát odčerpáva časť dôchodku subjektov na základe zákona nenávratným spôsobom...
Finančný manažment - sa zapodieva finančnými aspektmi činnosti podniku. Obsahom je riadenie finančných procesov podniku v podmienkach trhového hospodárstva.
Vedeckým základom je teória podnikových financií, aj ďalšie disciplíny ako je matematika, štatistika, psychológia a i. Druhým prameňom sú zovšeobecnené praktické skúsenosti.
Zameranie a konštrukciu FM významne ovplyvňuje teoretický prístup k chápaniu úloh a cieľov podniku. Poznáme participačný a vlastnícky prístup.
1. Definícia personálneho manažmentu.
2. Základné úlohy personálneho manažmentu.
3. Základné funkcie (činnosti) personálneho manažmentu.
4. Rozhodujúce činnosti personálneho útvaru.
5. Úlohy personálneho manažéra v riadení ľudí.
6. Opis práce (jeho obsah)
7. Špecifikácia požiadaviek na zamestnanca (jej obsah).
8. Vymedzenie podstaty získavania zamestnancov.
9. Normatívne dokumenty požadované od uchádzačov o zamestnanie (vymenovať).
10. Jednotlivé stupne procesu výberu zamestnancov (vy...
1. Definícia a základy územnej samosprávy, miestna a regionálna samospráva
Samospráva predstavuje oprávnenie obcí a regiónov samostatne rozhodovať a uskutočňovať právom vymedzený okruh záležitostí, ktoré sú priamo späté so záujmami obyvateľstva žijúceho v území mesta, dediny, regiónu.
V Európskej charte miestnej samosprávy (1985) je miestna samospráva definovaná ako prirodzeno-právny inštitút, ktorý je výrazom práva a schopností obyvateľstva spravovať tú časť verejných záležitostí, ktorá patrí...
Súbory cookie používame na funkčné účely, na zhromažďovanie a analýzu informácií o výkone a používaní stránky.
▼ Nevyhnutné
Vždy povolené. Technické uloženie alebo prístup sú nevyhnutne potrebné na legitímny účel umožnenia použitia konkrétnej služby, ktorú si účastník alebo používateľ výslovne vyžiadal.
▼ Analytické
Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na anonymné agregované štatistické účely.