Hľadaj Zobraz: Univerzity Kategórie Rozšírené vyhľadávanie

45 117
projektov

Materiály používané v RAPID technológiách

«»
Prípona
.doc
Typ
bakalárska práca
Stiahnuté
4 x
Veľkosť
6,8 MB
Jazyk
slovenský
ID projektu
31925
Posledná úprava
03.05.2010
Zobrazené
1 369 x
Autor:
scarry88
Facebook icon Zdieľaj na Facebooku
Detaily projektu
Popis:
Úvod

Prototyp je prvá materiálová vizualizácia výrobku, ktorá sa nachádza v cykle vývoja a je pre ďalšie rozpracovanie návrhu výrobku nevyhnutný, pretože poskytuje praktické informácie o funkčnosti a kvalite výrobku, ako aj o nákladoch na jeho zhotovenie. Rapid Prototyping je jedno z nekonvenčných technológii, ktorá sa vo svete stáva veľmi známou. Táto technológia umožňuje vyrábať prototypy bez použitia foriem a nástrojov. Používa sa pri návrhu a výrobe zložitých súčiastok, ktorých výroba iným spôsobom by bola zložitá a nákladná. Prototypy sa vyrábajú rozličnými metódami z rozličných materiálov (plasty, piesok, fotopolyméry, tekuté zmesi... ). Materiáli sa od seba rozlišujú podľa metódy výroby, podľa druhu materiálu a podľa ich fyzických mechanických vlastností.
V kapitolách je rozobratý Rapid protyping vo všeobecnosti a technológie prototypovania používané v súčasnosti. Hlavným bodom je rozobratie jednotlivých materiálov podľa druhov a ich mechanických, tepelných vlastností a podľa použitia jednotlivých metód výroby. Ako aj porovnanie jednotlivých materiálov. Posledná kapitola je venovaná výrobnému postupu zhotovenia prototypu na školskej tlačiarni uPrint.

Kľúčové slová:

Rapid

rapid protyping

materiály

sterolitografia

somos



Zdroje:
  • [1] Manufacturing Engineering Centre (MEC) International R&D Centre of Excellence for Advanced Manufacturing and Information Technology. Dostupné na internete:
  • <http://www.mec.cf.ac.uk/services/?view=rap_prototype&;style=plain>
  • [2] MAŇKOVÁ,I.: Progresívne technológie. 1. vydanie Košice: Vienala, 2000. 275 s. ISBN 80-7099-430-4.
  • [3] HAVRILA, M.: Progresívne technológie, skriptum, Prešov: TU-FVT, 2002.106 s. ISBN 80-7099-831-1.
  • [4] MEDVECKÝ, Š., HRČEKOVÁ, A., ŠTRBKA, P., HROMADA, J.: Nové trendy v počítačovej podpore modelovania výrobkov. XXXVII. Konferencie kateder častí a mechanizmů strojů, Plzeň 1996.
  • [5] KOVÁČ, M.: Inovácie a technická tvorivosť. Prešov: Vydavateľstvo Michala Vaška, 2002, 153s. ISBN 80-7165-369-1.
  • [6] WATERMAN, N. A., DICKENS P.: Rapid product development in the USA. Europe and Japan. Emerald Group Publishing Limited. 1994.
  • [7] KUFFNER, F.: Rýchla výroba prototypov - Rapid Prototyping. [online]. Košice: Inovačné centrum automobilovej výroby. Ústav technológií a manažmentu. Strojnícka fakulta. Technická univerzita v Košiciach. Dostupné na internete: <http://web.tuke.sk/sjficav/stranky/transfer/6-2003/pdf/27-29.pdf>;
  • [8] ESG Associates: RAPID PROTOTYPING METÓDY. [online]. New York: ESG Associates. Dostupné na internete: <http://www.esgn.com/man1.htm>;
O súboroch cookie na tejto stránke

Súbory cookie používame na funkčné účely, na zhromažďovanie a analýzu informácií o výkone a používaní stránky.

Nastavenia Povoliť všetko