Popis:
Záujem o sledovanie výskytu resveratrolu bol podmienený existenciou tzv. ´´Francúzskeho paradoxu´´ (Soleas et al.,1997). Bolo zistené a štatisticky dokázané, že v určitých častiach Francúzska bola nižšia úmrtnosť na ochorenia koronárnych tepien (infarktu myokardu), a to napriek tomu, že spotreba tukov bola vysoká. Konzumácia vína bola jedným z faktorov, ktorým bolo možné vysvetliť nízku úmrtnosť na ochorenia vencovitých tepien. Táto skutočnosť viedla ku mienke, že užívanie vína môže pôsobiť proti účinkom stravy s vysokým obsahom tuku, a obmedziť tak možnosť vzniku a rozsah ochorení vencových tepien.
V súčasnej dobe rada pracovísk testuje biologické vlastnosti resveratrolu od antioxidačných vlastností (Kimura et al.,1983) a vplyvu na aterosklerózu a kardiovaskulárne choroby (Rounová et al.,1996) až po antimutagenny efekt (Uenobe et al.,1997) a chemoprevencie nádorových ochorení (Jang et al.,1997). V mnohých prípadoch boli dosiahnuté pozoruhodných výsledkov.
Komplexnejšie poznatky o resveratrole boli získané v osemdesiatych rokoch minulého storočia, kedy prístrojové vybavenie (najmä HPLC) umožnilo sledovať jeho výskyt a koncentráciu vo vínnej réve Vitis vinifera (Jeandet et al.,1995). Následne boli skúmane biologické vlastnosti resveratrolu a v rade štúdií bolo dokázané, že resveratrol ako polyfenol prírodného pôvodu je biologicky aktívny, má výrazne antioxidačné vlastnosti a pohlcuje voľné radikáli. Obecne platí, že rastlinné polyfenoly ako zlúčeniny s antioxidačnými vlastnosťami inhibujú zhubné nádorové bunky. Okrem toho je resveratrol jednou z hlavných zložiek rastlinných extraktov, ktoré sú vyžívané v orientálnej medicíne k liečenim srdcových a nádorových ochorení (Šmidrkal et al.,2001).
Kľúčové slová:
resveratrol
infarkt myokardu
Obsah:
- Úvod
1. Výskyt resveratrolu v prírode
1.1 Funkcie resveratrolu v rastline
1.2. Antioxidačné a antimikrobiálne vlastnosti resveratrolu
2. Chemická štruktúra resveratrolu
2.1. Boisyntéza resveratrolu
2.2. Syntéza resveratrolu
2.3. Izolácia resveratrolu
4. Stanovenie resveratrolu a jeho izomérov
4.1. Stanovenie resveratrolu HPLC metódou
4.1.1. Stanovenie trans-resveratrolu vo víne pomocou HPLC
4.1.2. Stanovenie trans-reveratrolu vo víne pomocou HPLC – metóda 2
4.1.3. Stanovenie derivátou resveratrolu
4.1.4. Stanovenie 4 rôznych izomérov resveratrolu pomocou HPLC
4.1.5. Stanovenie trans-resveratrolu a flavan-3-olu vo víne pomocou HPLC s fluorescenčnou detekcou
4.1.6. Stanovenie kvercitínu a cis- a trans-resveratrolu vo víne
4.2. Stanovenie resveratrolu vo víne kapilárnou zónovou elektroforézou
5. Praktické využitie resveratrolu
6. Obsah resveratrolu vo vybraných vínach
7. Záver
Zdroje:
- BLAHOVÁ, R. 2000. Obsah antioxodantov vo víne : diplomová práca. Praha : Ústav kvasné chemie a bioinženýrstvi VaCHT, 2000. 56 s.
- DOBŠÍČKOVÁ, S. 2010. Stanovení antioxidantů ve víně : diplomová práca. Zlín : Univerzita Tomáša Báti v Zlíne, 2010. 36 s.
- CORNWELL, Teresa – COHICK, Wendie – RSKIN. 2004. Phytochemistry. In Dietary phytoestrogens and health, roč. 65, 2004, č.11, s. 995 – 1016.
- ...