Popis:
Malé a stredné podniky majú v súčasných vyspelých ekonomikách veľký význam. Pôsobia ako antimonopolný prvok, sú producentom nových tovarov a služieb, nositeľmi inovácií, umožňujú využiť schopnosti a iniciatívu jednotlivca. Malé a stredné podniky sú považované za chrbtovú kosť národných ekonomík. Podieľajú sa na tvorbe pracovných miest ako aj na tvorbe hrubého domáceho produktu.
Pre existenciu malých a stredných podnikov ako aj pre udržanie konkurencieschopnosti so zahraničnými podnikmi je potrebné vytvárať také prostredie, v ktorom by jednotlivé ekonomické nástroje pôsobili v prospech ich neustáleho rozvoja. Malé a stredné podniky nie sú však schopné len svojimi vlastnými silami a zdrojmi zabezpečiť svoj trvalý rozvoj. Preto by mal zasiahnuť štát, ktorý by mal venovať pozornosť malým a stredným podnikateľom cez konštitovania daňových, úverových, odpisových, odvodových, právnych nástrojov a ďalších ekonomických nástrojov, ktorými by ich mal štát motivovať.
V súčasnosti sú však niektoré ekonomické nástroje brzdiacim nástrojom. V nasledujúcej diplomovej práci im preto budem venovať zvýšenú pozornosť s odhadom ako efektívnejšie by sa mali zameriavať.
Cieľom diplomovej práce je navrhnúť na základe analýzy súčasných vybraných nástrojov (daňové, úverové, odpisové, právne) podpory rozvoja malého a stredného podnikania budúce zmeny rozvoja malých a stredných podnikov v SR na základe zmeny týchto nástrojov. Za účelom splnenia cieľa diplomovej práce sme rozdelili svoju prácu do troch kapitol.
V prvej kapitole vysvetľujeme základné pojmy týkajúce sa problematiky podnikania, i organizačno-právnych foriem malých a stredných podnikov, pričom využijeme metódu zovšeobecňovania a dialektickú metódu. Následne sa zameriame na malé a stredné podniky. V rámci tejto skupiny podnikateľov chceme poukázať na ich postavenie, význam a funkcie v rozvoji ekonomiky.
Základnou podmienkou rozvoja malých a stredných podnikateľov je existencia vhodného podnikateľského prostredia. Vhodné podnikateľské prostredie vytvára predovšetkým stabilná a zrozumiteľná legislatíva, ale aj dostupnosť finančných služieb, vzdelanostná a kvalifikačná adaptabilita manažmentu a pracovnej sily, informačné systémy a systém podporných programov.
Malé a stredné podniky nachádzajúce sa v takomto podnikateľskom prostredí nám dedukčnou metódou umožňujú dotvárať obraz o makroekonomickom prostredí. Akú priemyselnú politiku realizuje vláda SR v období transformácie ekonomiky? Ako ovplyvní reštrukturalizácia priemyslu vybraný podnikateľský segment? Čo prinesie vstup Slovenskej republiky do európskych štruktúr malým a stredným podniakateľom?
V druhej kapitole analyzujeme konkrétne nástroje podpory rozvoja malého a stredného podnikania na Slovensku. Účelom takéhoto postupu je zdôraznenie významu ekonomických i neekonomických nástrojov, ktoré ovplyvňujú finančné a investičné aktivity ponikateľov.
Prostredníctvom analyticko-štatistických nástrojov sústredíme svoju pozornosť na niektoré nosné nástroje podpory malých a stredných podnikateľov. Svoju pozornosť zameriame najmä na daňové, colné a úverové nástroje, na nástroje odpisovej politiky a na systém vykonávania sociálneho zabezpečenia.
Finančné zdroje potrebné na realizáciu podnikateľskej činnosti získavajú malí a strední podnikatelia samofinancovaním, využívaním vlastných alebo cudzích zdrojov financovania. Zabezpečenie úveru, respektíve majetkovej účasti je taktiež spôsob ako získať chýbajúce prostriedky na ďalšie investovanie.
Jednou z najdiskutovanejších tém v období aproximácie acquis communautaire je dopad, aký má meniaca sa legislatíva na podnikateľskú verejnosť. Preto právnej otázke sa venujeme v poslednej podkapitle.
Na základe výstupov druhej kapitoly v tretej kapitole navrhujeme možné riešenia a opatrenia, ktoré by podľa názorov malých a stredných podnikateľov výrazne prispeli k zlepšeniu hospodárskej situácie celého štátu. Tieto doporučenia vychádzajú predovšetkým z organizácií a hnutí, ktoré najlepšie vedia tlmočiť požiadavky malých a stredných podnikateľov.
Veríme, že poznatky zistené spracovaním diplomovej práce neobohatia len naše poznanie, ale nájdu aj praktické uplatnenie v živote malých a stredných podnikateľov.
Kľúčové slová:
podnikanie
podpora podnikania
nástroje podpory
rozvoj podnikania
malý podnik
stredný podnik
ekonomika
rozvoj ekonomiky
podnikateľ
daň
daňový systém
odpisová politika
makroekonomika
Obsah:
- ÚVOD 1
1. VÝZNAM A POSTAVENIE MALÝCH A STREDNÝCH PODNIKOV V EKONOMIKE SR 3
1.1 Charakteristika malých a stredných podnikov 3
1.2 Čo je podnikanie? 3
1.3 Organizačno-právne formy malých a stredných podnikov 4
1.3.1 Podnik jednotlivca - osobná firma 4
1.3.2 Obchodné spoločnosti 4
1.3.3 Družstvo 5
1.4 Malé a stredné podniky 6
1.4.1 Postavenie malých a stredných podnikov v rozvoji ekonomiky 6
1.4.2 Význam a funkcie malých a stredných podnikov 6
1.5 Nástroje podpory rozvoja malých a stredných podnikov 8
1.5.1 Legislatívny rámec ovplyvňujúci malé a stredné podnikanie 8
1.5.2 Finančná pomoc malým a stredným podnikateľom 9
1.5.3 Informačný a vzdelávací systém rozvoja podnikateľov 10
1.5.4 Ako pomáha veda a výskum malým a stredným podnikateľom? 11
1.6 Makroekonomický rámec rozvoja malých a stredných podnikov 12
1.6.1 Vstup k makroekonomickým zákonom 15
1.6.2 Kodifikácia podniku vrámci Európskej únie 16
2. ANALÝZA NÁSTROJOV PODPORY ROZVOJA MALÉHO A STREDNÉHO PODNIKANIA NA SLOVENSKU 18
2.1 Daňový systém 18
2.1.1 Charakteristika dane z príjmov 18
2.2 Colné nástroje ovplyvňujúce zahranično-obchodnú činnosť malých a stredných podnikov 22
2.3 Systém vykonávania sociálneho zabezpečenia v SR vo vzťahu k malým a stredným podnikom 25
2.3.1 Sociálne zabezpečenie samostatne zárobkovo činných osôb 26
2.3.2 Sociálne zabezpečenie zamestnancov 26
2.4 Odpisová politika 28
2.5 Nástroje úverovej politiky 32
2.6 Legislatívny rámec ovplyvňujúci malé a stredné podniky 38
3. ZHODNOTENIE POSOBENIA NÁSTROJOV PODPORY INVESTIČNÉHO ROZVOJA S NÁVRHMI NA ICH EFEKTÍVNEJŠIE POSOBENIE 41
3.1 Daňový systém 41
3.2 Nástroje podpory zahranično-obchodnej činnosti MSP42
3.3 Návrhy reforiem povinných poistných príspevkov a príspevkov do fondu zamestnanosti podľa názorov malých a stredných podnikateľov 43
3.4 Odpisová politika 46
3.5 Návrhy zmien v úverovej politike 47
3.5.1 Odporúčania Únie živnostníkov, podnikateľov a ročníkov 47
3.5.2 Návrhy Slovenskej národnej agentúry pre zahraničné investície a rozvoj 47
3.5.3 Finančné inštitúcie a ich programy 48
3.6 Reakcia malých a stredných podnikateľov na legislatívu SR 52
ZÁVER 58
Zoznam použitej literatúry 60
RESUMÉ I 62
RESUMÉ II 63
Zdroje:
- BARTO, M.: Vlaňajšiu stagnáciu dovozu SR spôsobila menová reštrikcia, dovozná prirážka aj kvóty. Trend, 1998, č. 14, s. 10.
- BURÁK, E.: Racionálne východiská na minimalizovanie daní bez porušenia zákona. Trend, 1997, č. 49, s. 29.
- BUBEN, A.: O čom hovorí novela zákona o dani z príjmov. Informačný spravodaj SŽZ, 3, 1998, č. 1, s. 2.
- FERENČÍKOVÁ, S.: Slovensko potrebuje cielený prílev priamych zahraničných investícií. Trend, 1998, č. 16, s. 10.
- GOSSÁNYI, V.: Regionálny podnikateľský fond prekrýva medzery medzi predstavami bánk a podnikateľov o potrebe finančných prostriedkov. Trend, 1996, č. 150, s. 19.
- HOLMAN, R.: Prečo je priemyslová politika škodlivá? Ekonóm, 45, 1995, č. 4, s. 312-316.
- JASSINGER, A.: Podnik v trhovom hospodárstve, jeho manažment a správanie sa v krízovej situácii. Nitra, EKO 1995.
- KALUŽNÍKOVÁ, D.: Prostredníctvom podporného úverového programu získali malí a strední podnikatelia od októbra 1994 úvery za vyše 1,5 miliardy korún. Trend, č. 14, s. 19.
- KÁRÁSZ, P.: Spomalenie rastu HDP bude sprevádzať aj v tomto roku napätie medzi fiškálnou a menovou politikou. Trend, 2, 1998, č. 9, s. 10.
- KÁRÁSZ, P. a kol.: Daňový systém a jeho vplyv na podnikateľskú sféru. Národná obroda, 160, 1997, č. 25, s. 11 - 13.
- KLACEK, J.: Prečo je priemyselná politika potrebná? Ekonóm, 2, 1995, č. 33, s. 12-16.
- KLAS, A.: Veda a výskum v hospodárskej politike vyspelých krajín. Ekonomický časopis, 42, 1994, č. 12, s. 924 - 936.
- KOŠŤÁLOVÁ, M.: Živnostníci by uvítali nižšie finančné zaťaženie i nižšie úrokové sadzby za úvery. Trend, 1997, č. 37, s. 16.
- KOŠŤÁLOVÁ, M.: V tieni veľkých podnikov. Podnikanie 3, 1997, č. 6, s. 7.
- MOŠKOVÁ, M.: Nový úverový program PODPORA, 3, Podnikanie, 1997, č. 6, s. 2.
- NALEVANKO, M.: Prognózy hovoria o poklese počtu ekonomicky aktívneho obyvateľstva. Národná obroda, 9, 1998, č. 69, s. 5.
- NEUMANN, S.: Slovneský priemysel sa nemôže spoliehať na lacné suroviny a pracovnú silu, potrebuje investície. Trend, 1998, č. 16, s. 29.
- OUJEZDSKÁ, L.: Informovanosť môže podporiť podnikanie vo veľkej miere. Trend, 1997, č. 51, s. 19.
- OUJEZDSKÁ, L.: Pomoc podnikateľským subjektom má viacero podôb, závisí od nich, aký záujem o ňu prejavia. Trend, 1998, č. 7, s. 23.
- OUJEZDSKÁ, L.: Podnikatelia volajú po pevných zákonoch platných rovnako pre všetkých. Trend, 1998, č. 5, s. 17.
- RALF, J.: Priemyselná politika SR. Bratislava, Ministerstvo hospodárstva SR 1995.
- ŠTEFUNKO, M.: Mzdová regulácia neodstaňuje nerovnováhu, ale naopak, vytvára ju. Trend, 1997, č. 49, s. 29.
- VELECKÝ, M.: Vznikne živnostenská komora. Trend, 1998, č. 16, s. 3.
- VLACHYNSKÝ, K.: Podnikové financie. Bratislava, Alfa 1993.
- KOVÁČOVÁ, Z.: Poradca - odpisy hmotného a nehmotného majetku. 1. Vyd. Žilina, Poradca 1998. s. 9 - 24.
- KRIVDA, J.: Vybrané nástroje podpory zahranično-obchodnej činnosti malých a stredných podnikov. In: Optimalizácia podmienok pre efektívny rozvoj malých a stredných podnikateľov. Banská Bystrica, Ekonomická fakulta UMB 1997, s. 44 - 45.
- LESÁKOVÁ, Ľ.: Postavenie, význam a úlohy malých a stredných podnikov v rozvoji ekonomiky. In: Optimalizácia podmienok pre efektívny rozvoj malých a stredných podnikov. Banská Bystrica , Ekonomická fakulta UMB 1997, s. 6 - 8.
- MARKOVÁ, V.: Využívanie ekonomických nástrojov rozvoja MSP v praxi. In: Optimalizácia podmienok pre efektívny rozvoj MSP. Banská Bystrica, Ekonomická fakulta UMB 1997, s. 29.
- NARMSP, Bratislava: Podpora malého a stredného podnikania v Slovenskej republike. 1997. 213 s.
- PROKOPOVIČ, P.: Súčasné legislatívne problémy MSP a možné spôsoby ich riešenia. In: Optimalizácia podmienok pre efektívny rozvoj malých a stredných podnikov. Banská Bystricaa, Ekonomická fakulta UMB 1997, s. 33 - 35.
- ŠIMKOVÁ, E. a i.: Colný zákon s komentárom. Poradca 1996, č. 8 - 9, s. 4 - 85.
- TURAN, Š.: Aktivity rezortu pri podpore rozvoja malého a stredného podnikania. In: Hospodárska politika štátu, malé a stredné podnikanie v SR. Bratislava, Dom techniky ZSVTS 1995, s. 5.
- VLACHYNSKÝ, K. a i.: Čo by mal vedieť podnikateľ o financiách. In: Finančný poradca podnikateľa. Žilina, ICP 1998, s. 13-41.
- KOVÁČOVÁ, Z.: Poradca - odpisy hmotného a nehmotného majetku. 1. Vyd. Žilina, Poradca 1998. s. 9 - 24.
- PROKOPOVIČ, P.: Manažment a marketing malých a stredných podnikov. /Záverečná správa ÚŽPR/. Bratislava, VEDA 1996. 42 s.