Globalizácia ovplyvňuje život každého z nás
«»
Popis:
Pôvodne sa globalizácia chápala ako ekonomický jav, no v poslednej dobe sa vníma čoraz viac aj ako prepojenie duchovné a kultúrne .
Termín "globalizácia" bol prvýkrát použitý v 80-tych rokoch 20. storočia. Ale až povojnové obdobie - po roku 1945 - možno označiť za začiatok profilovania globalizácie, ako ju chápeme dnes. Globalizácia je podľa odborníkov kapitalistický proces, preto sa aj rozšírila sa po páde Sovietskeho zväzu a socializmu. Najúčinnejším dopravným prostriedkom globalizácie sa stal internet.
Globalizácia sa snaží o prebudenie a rast ekonomiky u hospodársky slabších krajinách a ich prispôsobenie svetovému štandardu, zbližovanie jednotlivých štátov a snaha o čo najintenzívnejšie vzájomné priateľstvo a spoluprácu, vo všetkých štátoch vytvoriť rovnaké podmienky, prispôsobiť celý právny systém štandardu krajín s rozvinutým demokratickým systémom, vytvoriť rovnaké podmienky pre život a zabezpečiť dodržiavanie ľudských práv.
Predstavujú ju rôzne svetové politické a obchodné organizácie alebo spoločenstvá, ktoré pôsobia celosvetovo a ich hlavnou činnosťou je napomáhanie a usmerňovanie hospodárskych a politických reforiem v menej rozvinutých štátoch. Najznámejšie mnohonárodné obchodné inštitúcie sú Svetová banka - SB a Medzinárodný menový fond - MMF a politických inštitúcií sú Organizácia spojených národov - OSN a Severoatlantický pakt - NATO.
...
Kľúčové slová:
globalizácia
odporcovia globalizácie
kapitalizmus
triedny nepriateľ
životné prostredie
ekologické katastrofy
ekonomika
ekonómia
Obsah:
- Teória sociálnej spoločnosti
Odporcovia globalizácie
Cirkevný názor na problémy spoločnosti
Záver
Zdroje:
- prednášky
- poznámky
- odborná literatúra
- internet
O súboroch cookie na tejto stránke
Súbory cookie používame na funkčné účely, na zhromažďovanie a analýzu informácií o výkone a používaní stránky.