Rawlsova teória sociálnej spravodlivosti
«»
Popis:
Významným prielomom v politickej filozofii, ktorý až do dnešných dní definuje pole debaty, bola Rawlsova teória spravodlivosti, publikovaná po prvý krát v roku 1971. Impulzom k jej formulovaniu boli podľa niektorých komentátorovo černošské nepokoje prebiehajúce v USA koncom 60.rokov. Rawls sa odvolával na Kanta a snažil sa prepracovať liberálnu teóriu štátu. Jeho teória patrí k významným etickým teóriám druhej pol.20. storočia, a nazýva sa tiež kontraktarianizmus. Ide o teóriu spravodlivosti, ktorá nadväzuje na tradíciu Johna Locka, Jeana Rousseaua a najmä Immanuela Kanta. Rawls, podobne ako neskôr aj L. Kohlberg považuje spravodlivosť za prvú cnosť spoločenských inštitúcii. Hlavným zmyslom spoločenskej spravodlivosti je podľa jeho názoru najmä rozdeľovanie statkov a takisto rozdeľovanie základných práv a povinností.
Kľúčové slová:
Rawls
sociálna spravodlivosť
Kant
Obsah:
- Úvod
Základ Imannuela Kanta
Základné primárne statky
Klasický utilitarizmus
Bibliografia
Zdroje:
- MATOUŠEK, O. a kol.: Základy sociální práce. Portál Praha, 2001, 2007
- RAWLS, J.: Teória spravodlivosti. Hlavná idea spravodlivosti. In: O slobode a spravodlivosti. Liberalizmus dnes. Bratislava,: ARCHA 1993.
- RAWLS, J.: Základní svobody a jejich priorita. Praha, In: Kis, J.: Současná politická filosofie. Praha,: OIKOYMENH 1997.
- GLUCHMAN, V.: Teória spravodlivosti Johna Rawlsa. . In: Gluchman, V., Dokulil, M.: Súčasné etické teórie. Prešov, LIM 2000.
O súboroch cookie na tejto stránke
Súbory cookie používame na funkčné účely, na zhromažďovanie a analýzu informácií o výkone a používaní stránky.