Farbenie podľa Grama - Laboratórne cvičenie z biotechn. procesov č. 5
«»
Popis:
Farbenie podľa Grama je empirická metóda, ktorá slúži na rozdelenie bakteriálnych druhov do dvoch veľkých skupín - na gram-negatívne a gram-pozitívne. Rozdelenie je založené na chemických a fyzikálnych vlastnostiach ich bunkovej steny.
Zaviedol ho v roku 1884 Christian Gram. Je to diferenciačné farbenie založené na sfarbení gram-pozitívnych a gram-negatívnych buniek baktérií. Rozdiel medzi týmito dvoma bunkami je predovšetkým v ich bunkovej stene. Bunkové steny G+ baktérií majú oveľa hrubšiu vrstvu peptidoglykánu ako bunkové steny G- baktérií. G- bunky majú vo vonkajšej bunkovej stene aj množstvo lipidov.
Princíp Gramovo farbenia spočíva v tom, že sa obidve bunky (G+ aj G-) zafarbia farbivom kryštálovou violeťou, čím sa obe sfarbia do fialova. Preparát sa potom morí jódom v roztoku jodidu draselného, ktorý s farbivom vytvorí komplex v obidvoch bunkách. Potom sa farbivo vymýva etanolom (alebo acetónom), pričom komplex sa vyplavuje len z G- baktérií (rozpúšťa sa vonkajšia lipidová vrstva bunkovej steny), ktoré sa odfarbia. Napokon sa preparát dofarbuje karbolfuchsínom (alebo safranínom). G+ bunky teda po Gramovom farbení ostávajú fialové, G- bunky sú červené (alebo ružové).
...
Kľúčové slová:
laboratórne cvičenie
farbenie
Gram
Christian Gram
baktéria
bakteriálny druh
bunka
bunková stena
kryštálová violeť
jód
jodid draselný
Lugolov roztok
karbolfuchsín
Obsah:
- Teória
Postup
Farbenie preparátu
Materiálne vybavenie
Vyhodnotenie
Zdroje:
- Zadanie
- Laboratórny pokus
- Meranie
O súboroch cookie na tejto stránke
Súbory cookie používame na funkčné účely, na zhromažďovanie a analýzu informácií o výkone a používaní stránky.