Popis:
Objem valca, kmity fyzikálneho kyvadla
Zadanie: 1./ Vypočítať objem valca s nameranej výšky a priemeru, určiť stredné hodnoty, stredné kvadratické chyby výšky, priemeru a objemu valca
2./ Zmerať dobu periódy fyzikálneho kyvadla
Teoretický úvod: Pri meraní zisťujeme hodnotu neznámej fyzikálnej veličiny. Výsledkom nebude jej skutočná hodnota, ale dôležité je, ako veľmi sa nami nameraná hodnota líši od skutočnej.
Pri každom meraní - vykonanom i tým najbystrejším pozorovateľom, s maximálnou opatrnosťou a na najlepších prístrojoch - vznikajú chyby. Sú následkom našich nedokonalých zmyslov, nepresnosťou meracích prístrojov a ďalšími vplyvmi. I samotným meraním čiastočne meníme meranú veličinu. Existencia chýb sa názorne prejavuje opakovaním merania, čo znamená, že nameraná hodnota sa nikdy nebude rovnať skutočnej.Chyby delíme na:
- náhodné - zapríčiňujú ich vonkajšie, neustále sa meniace, vonkajšie vplyvy. Tieto chyby sa zistia opakovanými meraniami pri rovnakých podmienkach. Odchýlky sú s rovnakou pravdepodobnosťou kladné i záporné. Výsledok merania sa vyhodnotí štatisticky. Potom aritmetický priemer výsledkov meraní sa približuje skutočnej hodnote a to tým viac, čím viac bolo vykonaných meraní. Potom sa určuje stredná kvadratická odchýlka aritmetického priemeru. Skutočná hodnota sa na 67% nachádza v intervale:
Kľúčové slová:
objem valca
fyzikálne kyvadlo
dynamická viskozita
stokesová metoda
zotrvačnosť
šmyk
Obsah:
- Objem valca, kmity fyzikálneho kyvadla
Merné skupenské teplo vyparovania vody
Meranie súčiniteľa dynamickej viskozity kvapaliny Stokesovou metódou
Meranie elektrického odporu metódou priamou
Meranie momentu zotrvačnosti
Určenie modulu pružnosti v šmyku.