Meranie impedančnej krivky reproduktora
«»
Popis:
Úlohy:
1) Zmerajte impedančnú krivku reproduktora a určte rezonančnú frekvenciu.
2) Vypočítajte rezonančnú frekvenciu pomocou ekvivalentnej schémy.
3) Porovnajte výsledky z bodu 1,2.
Experiment:
Usporiadajte experiment podľa priloženej schémy. Na vstup reproduktora pripojte harmonický signál z generátora. Pomocou multimetrov určte napätie U a prechádzajúci prúd I. Z týchto hodnôt vypočítajte impedanciu reproduktora pre danú frekvenciu. Teoretickú impedanciu reproduktora vypočítajte pre ekvivalentnú schému RLC pomocou komplexného formalizmu.
Teoreticky rozbor:
Reproduktor (elektroakustický menič) mení elektrický signál na mechanický pohyb, pracuje na princípe vzájomného pôsobenia síl magnetického poľa trvalého magnetu s magnetickým poľom cievky upevnenej na ozvučnici. Cievkou prechádza elektrický prúd (výstupný signál zo zosilovača), ktorý na zaklade amplitúdy a frekvencie signálu vyvolá meniace sa elektromagnetické pole. Takto je cievka vťahovaná a vytláčaná do a z magnetického poľa trvalého magnetu. Tento kmitavý pohyb cievky sa prenesie na okolitý vzduch. Vzniká vlnenie - akustický efekt.
Zhodnotenie merania:
Podarilo sa nám zmerať danú charakteristiku frekvencie a impedancie. Podarilo sa nám zistiť, že najmenšie hodnoty impedancii sa nachádzajú v krajných hodnotách nastavenej frekvencie a to pri 10 a 100 Hz. Naopak najväčšia impedancia je pri frekvencii 57 Hz a to 17,77 Ω. Meranie a výpočty prebehli úspešne o čom zväčší aj zostrojená charakteristika.
Kľúčové slová:
reproduktor
impedančná krivka
meranie impedančnej krivky reproduktora
O súboroch cookie na tejto stránke
Súbory cookie používame na funkčné účely, na zhromažďovanie a analýzu informácií o výkone a používaní stránky.