Meranie rýchlosti prúdenia vzduchu anemometrom
«»
Popis:
Úloha:
Zmerať rýchlosť prúdenia vzduchu v aerodynamickom tuneli pomocou anemometra v závislosti na regulovaných otáčkach vrtule, zmerať otáčky pracovnej vrtule bezkontaktnou metódou.
Cieľ merania:
Oboznámenie sa s využitím anemometra na meranie rýchlosti prúdenia vzduchu a fototachometra na meranie otáčok bezkontaktnou metódou.
Teoretický rozbor:
Miskový anemometer, známy tiež ako Robinsonov kríž sa používa na meranie strednej rýchlosti prúdiaceho plynu. V meteorologických staniciach slúži na určovanie rýchlosti vetra. Mechanické anemometre pracujú na silovom účinku prúdenia meranej tekutiny. Prúdiaca tekutina roztáča lopatky alebo misky, ktoré sú upevnené na rotore.
Snímač rýchlosti vetra Windmaster 2 je vybavený miskovou ružicou, preto funguje nezávisle na smere vetra. Displej ukazuje aktuálnu, priemernú a maximálnu rýchlosť vetra. Hodnoty sa zobrazujú podľa voľby v km/h, uzloch, m/s alebo mph. Tri polguľovité misky sú pripevnené na osi uloženej v zafírových ložiskách. Miska, ktorá je svojou vydutou stranou nastavená proti prúdeniu, kladie oveľa väčší odpor ako protiľahlá miska. Rozdielom síl vzniká krútiaci moment...
Kľúčové slová:
anemometer
prúdenie vzduchu
rýchlosť vzduchu
Obsah:
- Úloha
Cieľ merania
Teoretický rozbor
Miskový anemometer
Snímač rýchlosti vetra
Optoelektronický snímač
Schéma zapojenia
Súpis použitých prístrojov
Postup pri meraní
Podmienky merania
Tabuľka nameraných hodnôt
Spracovanie výsledkov merania
Vyhodnotenie merania
O súboroch cookie na tejto stránke
Súbory cookie používame na funkčné účely, na zhromažďovanie a analýzu informácií o výkone a používaní stránky.