Popis:
Teória: Chromatografia -
Chromatografia patrí k najvýznamnejším separačným metódam, ktoré sa využívajú na izoláciu a stanovenie rozmanitých organických a anorganických látok. Chromatografické metódy sú založené na postupnom, viacnásobne sa opakujúcom rovnovážnom rozdelení se¬parovaných látok (analytov) medzi dve fázy - stacionárnu a mobilnú. Stacionárna (nepohyblivá) fáza je umiestnená v kolóne, alebo na plochej vrstve. Stacionárnou fázou môže byť tuhá látka, alebo kvapalina nanesená na povrch inertného nosiča - tzv. zakotvená fáza. Mobilná (pohyblivá) fáza zabezpečuje transport vzorky stacionárnou fázou.
Iónovo výmenná chromatografia -
Separácia metódou iónovo výmennej chromatografie je založená na sorpcii medzi vzorkou a stacionárnou fázou. Stacionárnou fázou sú ionexy, látky schopné vo vodnom prostredí prostredníctvom elektrolytickej disociácie uvoľňovať ióny a vymieňať ich za iné. Zvyčajne sú to nerozpustné anorganické alebo organické zlúčeniny, ktoré obsahujú funkčné skupiny schopné vymieňať katióny - katexy alebo anióny - anexy. Podľa pôvodu sú ionexy prírodné alebo syntetické.
Katexy obsahujú funkčnú skupinu s kyslými vlastnosťami, ktorá vo vodných roztokoch disociuje za uvoľnenia H3O+ iónov.
Anexy obsahujú funkčnú skupinu so zásaditými vlastnosťami, ktorá vo vodných roztokoch disociuje za uvoľnenia OH- iónov.
Ak katex obsahuje samotné funkčné skupiny bez prítomnosti cudzích iónov, hovorí sa, že je v H-cykle, podobne v prípade anexov ide o OH-cyklus.
Kľúčové slová:
kyselina
iónová výmena
chromatografia
pracovný postup
výpočty
environmentálna analýza
Obsah:
- Teória: Chromatografia -
Iónovo výmenná chromatografia -
Pracovný postup:
Výpočty :
Záver :