Popis:
Princíp skúšky tkvie v statickom zaťažení skúšobnej vzorky predpísaných tvarov a rozmerov až do roztrhnutia. Vzorka je upnutá do čeľustí skúšobného (trhacieho) stroja tak, aby sa os vzorky zhodovala s osou pôsobiacej sily. Vyhodnotením nameraných veličín zo statickej skúšky ťahom vypočítame, stanovíme medzu sklzu, medzu pevnosti, ťažnosť a zúženie.
Tvar a rozmery skúšobných tyčí sa volia podľa rozmerov kovových výrobkov, na ktorých sa určujú mechanické vlastnosti. Prierez vzoriek môže byť kruhový štvorcový, štvorcový, obdĺžnikový, šesťhranný, prstencový alebo iného tvaru. Skúšobné tyče sa navrhujú a vyrábajú tak, aby začiatočná meraná dĺžka tyče L0 spĺňala vzťah L0 = 10d0 , resp. L0 = 5d0. Pre presné stanovenie ťažnosti sa na tyči pred skúškou vyznačí čiarami začiatočná meraná dĺžka L0 a rozdelí na 10 resp. 20 dielikov.
V priebehu skúšky sa zaznamenáva grafická závislosť predĺženia od zaťažujúcej sily. Výsledný graf sa nazýva záznam trhacieho stroja, alebo pracovný diagram trhacieho stroja. Základné typy pracovných diagramov, ktoré sa vyskytujú pri skúšaní ťahom ocelí, liatin a iných konštrukčných materiálov sú na obrázku....
Kľúčové slová:
ťah
skúška ťahom
statika
statický
statická skúška ťahom
napätie
napäťová charakteristika
diferenčná charakteristika
sklz
medz sklzu
prevnosť
medza pevnosti
ťažnosť
zúženie
oceľ
liatina
Obsah:
- Zadanie
Úvod
Pracovný diagram statickej skúšky ťahom
1, Zo zadaných hodnôt vypočítajte napäťové a diferenčné charakteristiky
Výpočet medze sklzu, pevnosti, ťažnosti a zúženia zo statickej skúšky ťahom
Záver
2, Nakreslite a vypočítajte zmluvnú medzu sklz
Záver
Zdroje: