Popis:
Prirodzené právo: ľudské tvory sú si od prírody rovné (Ulpianus z Diggest). Na toto tvrdenie nadväzuje PP. Tvorcom PP je boh alebo príroda. Obsahom sú morálne hodnoty - právo na život, slobodu atď. PP je večné a nadčasové - v každej dobe.
Pozitívne právo: obsahom sú právne normy, kt. sa majú riadiť občania. Normotvorcom je panovník, parlament alebo vláda. Časové hľadisko je obmedzené - je determinované potrebami a záujmami spol.
Antické filoz. a právne myslenie: Znaky: 1.Naturalizmus - zmysel života v prírode, 2.Racional. - rozum. 3 obd. gréckej filoz.: 1.Rané (predsokrat.)- prír. vedy, centrá Milétos, Efézos, Eleja, Krotón, od Tálesa po Demokrita. 2.Klasické (sokratovké)- probl. človeka, Sokrates, Platón, Aristoteles, centrum Atény. 3.Poklasické (mystické)- filoz + nábož., centrum Alexandria, stoicizmus, epikureizmus, skeptic., novopyt., novoplat.
Sofisti - platení, predst. gnozeol. relativizmu, spoloč. názory považujú za výtvoty ľudí, právo je vôľa mocných. Morálku tirž vytvorili ľudia. Ako 1. upriamili pozornosť na čl., základ bol skepticizmus. Protagoras - o každej veci sú 2 protiklady - Mierou všetkých vecí je človek...Poznanie a byrie subjektívne. Gorgias - 3tézy: Nič nie je, ak aj niečo je
...
Kľúčové slová:
filozofia
právo
filozofia práva
prirodzené právo
pozitívne právo
antika
antická filozofia
právne myslenie
sofisti
Sokrates
empirizmus
racionalizmus
Hobbes
Locke
Spinoza
liberalizmus
Obsah:
- Prirodzené právo
Pozitívne právo
Antické filoz. a právne myslenie
Sofisti
Sokrates
Aristoteles
Aurelius
Akvinský
Empirizmus
Racionalizmus
N. Machiavelli
J. Bodin
Hugo Grotius
Thomas Hobbes
John Locke
J.J. Rousseau
Montesquieu
B. Spinoza
G. Jel
Filozofia 20.-teho stor
Comte
Spencer
Mill
L. Wittgenstein
Popper
Liberalizmus
Problém rovnosti a soc. spravodl
Rozvoj liberalizmu
Spravodlivosť v občianskom práve
Modely súdnej moci a jej schopnosť zabezpečiť spravodlivosť
Zdroje:
- prednášky
- poznámky
- skriptá