Hľadaj Zobraz: Univerzity Kategórie Rozšírené vyhľadávanie

45 118
projektov

Politická etika - Ľudské práva

«»
Prípona
.doc
Typ
poznámky
Stiahnuté
12 x
Veľkosť
0,1 MB
Jazyk
slovenský
ID projektu
3845
Posledná úprava
08.06.2017
Zobrazené
1 867 x
Autor:
-
Facebook icon Zdieľaj na Facebooku
Detaily projektu
Popis:
ĽUDSKÉ PRÁVA
- v rôznych častiach rôzne interpretácie - môžu si odporovať
- existujú dejiny ľudských práv - proces ako sme dostali tu podobu, ktorú majú dnes - 3 fázy vývoja ľudských práv
- francúzske prehlásenie - deklarácia ľudských práv - na základe prirodzenosti - 1789- všeobecná idea sa imlentovala do práva - pozitivizácia . a neskôr sa stávajú základnými právami. Základnými právami za vraciame k ľudským právam prirodzeným. Kresťanstvo hájilo individuálne svedomie, jeho kľúčovú úlohu - zrodenie mravnej filozofie, motorom na vznik - prehistória.
1. fáza začína po Francúzke revolúcii - isté privilégia boli aj predtým, ale ide o univerzálnu ideu práv, viažu sa na každého človeka ako takého, nie na základe príslušnosti k vrstve, sú to práva všeobecné a individuálne. Začínajú byť chápané ako prirodzené, sú pôvodnejšie ako štát, tieto práva začínajú byť chápané ako právo brániť sa voči štátu. S týchto 4 sa stali zákony, práv základné, implementovali sa do ústavných poriadkov, boli to práva všetkých občanov proti štátu, stalo sa to presvedčením, že všetci ľudia sú si rovní pred zákonom na základe rovnakej prirodzenosti - idea rovnosti.
2. koncom 19.st. stále väčšia pozitivizácia, zaniká chápanie ľudských práv ako základných práv a stávajú sa pozitívnymi, prirodzenými , návrat k idei prirodzených práv. 1848 - Deklarácia ľudských práv :
- prirodzené práva sa spájajú so sociálnymi
- nepodpísali Afrika, socialistické krajiny , Saudská Arábia
- právo na život, bezpečie, zákaz diskriminácie, .... , právo na ochranu majetku, prácu, rovnakú mzdu za rovnakú prácu, odpočinok, platenú dovolenku, právo rodičov na výchovu deti,, právo byť učasný na civilizačnom pokroku (kultúrne právo - okrajovo, v náznakoch)

Kľúčové slová:

etika

filozofia

ľudské práva

kresťanstvo

rovnosť

politická etika


O súboroch cookie na tejto stránke

Súbory cookie používame na funkčné účely, na zhromažďovanie a analýzu informácií o výkone a používaní stránky.

Nastavenia Povoliť všetko