Popis:
Všeobecnú psychológiu možno v podstate rozdeliť na dve časti alebo dve veľké skupiny. Prvú skupinu tvoria psychické procesy a druhú psychické osobitosti osobnosti. Psychické procesy je možné rozdeliť na:
• 1. poznávacie procesy
• 2. citové procesy
• 3. vôľové procesy.
Najprv sa budeme venovať poznávacím procesom. Pocity Všeobecná charakteristika pocitov Pocit je najjednoduchší psychický proces, ktorý vzniká v dôsledku pôsobenia predmetov a javov materiálneho sveta na analyzátory a spočíva v bezprostrednom odraze jednotlivých vlastností týchto predmetov alebo javov. Pomocou pocitov možno teda poznať iba jednotlivé vlastnosti predmetov a javov (napr. farbu. veľkosť, chuť, tvar, atď.).
Aby mohol pocit vzniknúť, je nutné, aby na analyzátory pôsobil okolitý materiálny svet. Tento svet pôsobí na naše analyzátory v podobe podnetu. Pôsobenie podnetu vyvolá v receptore podráždenie, ktoré vzruší nervové dostredivé dráhy. V nervových vláknach vzniká teda vzruch, ktorý sa v podobe impulzov vzruchu vedie do príslušného centra v mozgu, kde vzniká pocit, ktorý už nie je iba fyziologickým procesom, ale procesom psychologickým. Stretli sme sa s pojmom analyzátor.
Kľúčové slová:
psychické procesy
vnímanie času
pamäť
farby
sluchové pocity
pohyb
osobnosť
poznávanie
city
vôľové procesy
Obsah:
- Psychické procesy
VŠetky farby možno rozdeliť na dve skupiny
Sluchové pocity orgánom pre sluchové pocity je ucho, ktoré sa skladá z troch základných častí
Dostávame sa tak k prvému charakteristickému znaku vnímania
VNímaním času postihujeme predovšetkým
Skutočnosť vnímania pohybu sa vysvetľuje dvojakým spôsobom
Podľa toho, čo si zapamätúvame (teda podľa obsahu), rozlišujeme niekoľko druhov pamäti
Okrem toho možno pamäť deliť podľa dĺžky trvania
To sa robí niekoľkými spôsobmi