Popis:
Kultúrna gramotnosť
Kultúra – je špecifickým produktom človeka (ľudského bytia), ktoré vzniká v konkrétnom časovom priestore za účelom spoluúčasti človeka na spoločenskom dianí. Existencia kultúry ľudí spája do spoločenstva na základe spoločenských hodnôt, noriem, poznania, jazyka .... V kultúre sa človek adaptuje (prispôsobuje sa existujúcej kultúre) a spolupodieľa (užíva a reprodukuje i produkuje kultúru). Kultúra je historický a spoločenský determinovaný proces.
Gramotnosť – je produktom kultúry, jej obsah a poňatie sa mení a posúva v nadväznosti na zmeny v kultúrnom priestore čo znamená, že sa jedná o historický premenlivý pojem, keď konkrétna historicko-spoločenská situácia určuje pre svoje potreby konkrétny obsah gramotnosti
- je nástrojom zmocňovania sa kultúry, keď kultúrny vývoj súvisí s rozvojom vzdelávania a vzdelania v spoločnosti prostredníctvom písanej reči, ako významného kultúrneho média. S tým súvisí aj definovanie vzdelania ako kultúrnej gramotnosti, keď sa v súčasnom kultúrnom poňatí podstatne mení, posúva, rozlišuje chápanie gramotnosti v dvoch rovinách (Pupala, Koláriková, Predškolská a elementárna pedagogika, str. 266 – 269)
Kľúčové slová:
gramotnosť
rozvoj gramotnosti