Teória verejných financií
«»
Popis:
1.1 Základné demokratické politické systémy
- hovoria o stupni prerozdeľovania financií
1.1.1 Liberálny
striktné oddelenie štátu a spoločnosti a obmedzenie štátnych zásahov do všetkých sfér života. Štát stojí mimo hospodárskej sféry. Dôraz sa kladie na trh (v ekonomickej oblasti a v oblasti súkr. vlastníctva), obmedzený rozsah ver. služieb a minimálna redistribúcia príjmov (štát neobmedzuje so. nerovnosť).
1.1.2 Sociálno-dekokratický
- uznáva trhové hospodárstvo na jednej strane ale spája ho s plánovaným hospodárstvom pri zachovaní súkromného vlastníctva a práva na podnikanie. Zakladá na rozličnosti podnikateľských subjektov a rozvoji soc. služieb a na väčšej redistribúcii príjmov a bohatstva. Dôraz je kladený na hodnoty spravodlivosti, solidarity a slobody. Snaha o zvyšovanie rovnosti a soc. spravodlivosti.
Napr. Švédsko, Nórsko, Dánsko, Nemecko.
1.1.3 Demokratický socializmus
vychádza z kritiky nedostatkov kapitalizmu. Plánovaná hosp. činnosť je kombinovaná s trhom s dôrazom na hosp. aktivitu štátu.
Dôraz je kladený na – rozvoj soc. služieb, širokú redistribúciu príjmov a spol zdrojov v snahe dosiahnuť širokú soc. rovnosť a aktívne presadzovanie soc. istoty, soc. spravodlivosti a práva na prácu.
Bol aplikovaný aj v Československu. Napr. Kuba, Čína, Líbia, niektoré štáty lat. Ameriky, Afriky.
Kľúčové slová:
teória verejných financií
verejné financie
federalizmus
horizontálny model
príjmy
O súboroch cookie na tejto stránke
Súbory cookie používame na funkčné účely, na zhromažďovanie a analýzu informácií o výkone a používaní stránky.