Popis:
Psychológia - z gréckeho psyché - duša a logos - slovo
- je to veda o zákonitostiach rozvoja a fungovania psychiky ako osobitnej formy životnej činnosti.
- veda, ktorá skúma vedomé pochody a stavy ako aj príčiny ich pôsobenia.
- veda o prežívaní a správaní
Základné kategórie v psychológii: stimulácia, organizmus, správania a prežívanie.
Všeobecná psychológia - sa zaoberá najvšeobecnejšími a najzákladnejšími otázkami psychológie ako vedy, a to či už teoretickým alebo metodologickým základným rámcom (pojmy, definície) psychologických vied.
Ontogenetická psychológia - sa zameriava na zákonitosti vývoja a správania človeka od narodeni až po starobu.
Psychopatológia (abnormálna psychológia) - sa zaoberá chorobnými zmenami v psychike. Je to hraničná disciplína medzi psychológiou a psychiatriou.
Zoopsychológia - psychológia zvierat - umožňuje modelovať rôzne psychické javy v jednoduchšej podobe (učenie, emócie)
Komparatívna - porovnávacia psychológia - ktorá sa zaoberá problémami vzniku ľudského vedomia a štúdiom všeobecného a špecifického v psychickej činnosti človeka a zvierat.
Psycholingvistika - skúma reč a jej vnímanie podmienené štruktúrou príslušného jazyka. Jej výsledky využívajú v psychológii aj v jazykovede.
Sociálna psychológia - sa zaoberá zákonitosťami správania a činnosti ľudí vzhľadom na ich príslušnosť k sociálnym skupinám a skúma psychologické charakteristiky týchto skupín.
Diferenciálna psychológia - sa zameriava na psychologické rozdiely medzi ľudmi ako aj príčinami a dôsledkami týchto rozdielov. Ide najmä o schopnosti, vlastnosti, rozdiely medzi pohlaviami a rozličnými sociálnymi skupinami.
Pedagogická psychológia - skúma človeka v podmienkach výchovy, najmä v procese učenia. Predmetom jej výskumu je osobnosť učiteľa a žiaka.
Poradenská psachológia - využíva psychologické poznatky v poradenstve výchovnom, profesionálnom, rodinnom a školskom.
Psychológia práce - zameriava sa na využívanie psychologických poznatkov v pracovnej činnosti. Zaoberá sa človekom i pracovnými podmienkami. Najnovšie je zvlášť aktuálnym problémom spotrebiteľské správanie v trhových podmienkach a vzťahoch.
Forenzná a kriminálna psychológia sa uplatňujú v súdnej praxi, najmä pri vypracovaní psychologickej charakteristiky delikventa, motivácia trestného činu, posúdení výpovedí atď.
Vojenská psychológia prispieva k poznaniu psychologických osobnitostí rozličných druhov vojenských činností. Týka sa charakteristík osobnosti vojaka, jeho prípravy, vojenskej techniky, ako aj správania vojaka v záťažových situáciách.
Psychológia športu - má optimalizovať športovú činnosť, najmä vypracovanie diagnostických metód pre výber športovcov, ich prípravu a výkonnosť.
Kľúčové slová:
psychológia
otázky
správanie
psychologické vedy
predstavy
myslenie
reč
Obsah:
- OTÁZKA Č. 1. Predmet psychológie a systém psychologických vied, pojem a význam psychológie, základné kategórie v psychológii, vedecké chápanie psychiky, psychická regulácia, štruktúra psychologických vied.
OTÁZKA Č. 15 - Výskum v psychológii, metódy skúmania (pozorovanie, experiment, test, rozhovor, dotazník), psychologické premenné, validita a reliabilita merania.
OTÁZKA Č. 2 - Biologická determinácia psychiky, nervový systém, zmyslové analyzátory.
OTÁZKA Č 3 - Kognitívne (poznávacie) procesy, pociťovanie a vnímanie (percepcia), zmysly, problematika prahov vnímania, funkcie vnímania, zákony vnímania, výberovosť vnímania. organizácia percepcie, rozpoznávanie, poruchy rozpoznávania, druhy vnímania, geometrico-optické klamy.
OTÁZKA č. 4 - Predstavy,druhy predstáv, synestézie, ilúzie, halucinácie, typy predstavivosti, asociácia predstáv, sny, fantázia.
OTÁZKA č. 5 - Učenie, klasické podmieňovanie, inštrumentálne podmieňovanie, kognitívne učenie.
OTÁZKA č. 6 - Pamäť, fázy pamäti, druhy pamäti, krátkodobá pamäť, dlhodobá pamäť, vybavenie, znovupoznanie, zabúdanie, transfer.
OTÁZKA č. 7 - Motivácia, vôľa, primárne a sekundárne potreby, postoje, motívy, hodnoty, ašpirácie, arousal, funkčná autonómia motívu.
Otázka č. 8 - 10 - Myslenie a reč
OTÁZKA č. 8 - Myslenie, myšlienkové operácie, druhy myslenia, formy myslenia, vlastnosti myslenia.
OTÁZKA č. 11 - Tvorivosť, tvorivý proces, faktory tvorivosti, vzťah tvorivosti a inteligencie.
OTÁZKA č. 9 -Inteligencia, pojem, definícia, význam pre praktický život, inteligečný kvocient, druhy inteligencie.
OTÁZKA č. 12 - Psychické stavy - pozornosť, druhy pozornosti, vlastnosti pozornosti, vigilancia, emócie (nižšie a vyššie)