Hľadaj Zobraz: Univerzity Kategórie Rozšírené vyhľadávanie

45 114
projektov

Základy sociálnej práce - poznámky

«»
Prípona
.doc
Typ
poznámky
Stiahnuté
129 x
Veľkosť
0,1 MB
Jazyk
slovenský
ID projektu
4822
Posledná úprava
19.10.2017
Zobrazené
18 981 x
Autor:
student3
Facebook icon Zdieľaj na Facebooku
Detaily projektu
Popis:
Medzinárodná federácia soc. pracovníkov - Sociálna práca podporuje sociálne zmeny orientované na riešenie problémov v medziľudských vzťahoch, pomáha ľuďom zlepšovať svoje životy prostredníctvom pomoci zameranej na rozvoj schopností robiť slobodné rozhodnutia. Opierajúc sa o vedecké poznanie ľudského správania a sociálneho systému zasahuje sociálna práca práve tam, kde prichádza k nezhodám v interakcii ľudí a ich okolia. Základom soc. práce sú princípy ľudských práv a sociálnej starostlivosti. Sociálny práca je multidisciplinárny vedný odbor, využíva teóriu i prax.

Americká národná asociácia soc. pracovníkov - Sociálna práca je profesionálna aktivita zameraná na pomáhanie jednotlivcom, skupinám či komunitám zlepšiť alebo obnoviť ich schopnosť soc. fungovania a na tvorbu spoločenských podmienok priaznivých pre tento cieľ.

Holandská asociácia soc. pracovníkov - Funkciou soc. pracovníka je pomáhať ľuďom, ktorí sa pokúšajú riešiť a zvládnuť problémy vo fungovaní, v interakciách s ich soc. prostredím. Prostredníctvom svojej pomoci sa soc. pracovník snaží zlepšiť spôsob, ktorým ľudia sociálne fungujú, alebo vzťahy medzi ľuďmi a ich soc. prostredím.

Štefan Strieženec - Hlavný cieľ soc. práce vidí v tom, že sa optimálnym fungovaním sociálnych inštitúcií zameraných na starostlivosť, zabezpečenie a pomoc jednotlivcom, skupinám alebo komunitám.

A. Salomonová - Čím vyspelejšia doba, tým rôznorodejšie druhy sociálnych problémov. Riešenie musí nájsť sociálna práca. Za cieľ starostlivosti považuje rozvoj celej osobnosti a to buď prispôsobením sa človeka k okoliu alebo prispôsobením okolia požiadavkám a schopnostiam hendikepovaného.

Sociálna práca vo svete - je v súčasnosti vnímaná ako multidisciplinárna vedná oblasť, ktorá disponuje špeciálnymi metódami práce a teoreticky je zameraná na oblasť soc. starostlivosti o jednotlivca, skupinu, komunitu ako aj na prípravu odborníkov do tejto oblasti. Je to tiež praktická činnosť, ktorá je zameraná na predchádzanie, úpravu, riešenie problémov jednotlivcov, skupín, komunity za pomoci soc. pracovníka.

Sociálna práca v našich podmienkach - je vnímaná ako činnosť orientovaná na získavanie a spracovanie informácií o príčinách vzniku hmotnej a sociálnej núdze, ako aj o potrebe poskytovania sociálnej pomoci, o voľbe adekvátnej formy soc. pomoci a sledovania jej účinnosti.

Americká škola - zdôrazňuje najmä konkrétnosť, dôraz na význam rodiny, využívanie zdrojov v prospech klienta, osobný kontakt, špeciálnu prípravu odborníkov a pomoc k svojpomoci.

Francúzska škola - zdôrazňuje význam hodnoty (napr. pomoc blížnemu v núdzi - hodnota kresťanstva). Z tejto požiadavky sa vyvinula celá západná sociálna práca.


Kľúčové slová:

sociálna práca

sociálna pomoc

sociálna starostlivosť

intervencia

pracovník



Obsah:
  • 1.) Čo všetko je sociálna práca (Rôzne pohľady a definície sociálnej práce u nás i v zahraničí /americká škola, európska škola/, Charakter sociálnej práce)
    2.) Pomoc a pomáhanie (Čo je pomoc a čo je pomáhanie, Vývoj organizovania pomoci, Formy pomoci, motívy pomoci, Členenie pomoci - horizontálne, vertikálne, Typy pomoci)
    3.) Sociálna starostlivosť a sociálna pomoc (Vysvetlenie pojmov, delenie soc. pomoci, Rôzne pohľady na sociálnu starostlivosť a sociálnu pomoc)
    4.) Sociálny pracovník (Rôzne definície sociálneho pracovníka, Osobnosť sociálneho pracovníka, Kompetencie sociálneho pracovníka)
    5.) Sociálny klient (Kto je sociálny klient, Typológia klientov na základe aktivity, veku, problémovej situácie, správania)
    6.) Vzťah sociálneho pracovníka s jeho klientom (Druhy vzťahov, Hranice medzi pomáhajúcim a klientom)
    7.) Sociálna diagnóza (Rôzne chápania pojmu soc. diagnóza, Sociálna diagnostika)
    8.) Sociálny problém (Čo je sociálny problém, Sociálne skupiny problémov, Sociálny konflikt)
    9.) Sociálna opora (Čo rozumieme pod pojmom soc. opora a čo pod pojmom soc. podpora, Rôzne formy opory)
    10.) Sociálna sieť (Čo je sociálna sieť, Predpoklady pre tvorbu soc. siete)
    11.) Sociálna intervencia (Pojem, Poskytovanie intervencie)
    12.) Polia sociálnej práce (Pojem, druhy, Vybrané polia soc. práce)
    13.) Profesionálne role (Pojem rola, Role soc. pracovníka v praxi)
    14.) Úrovne sociálnej práce (Rôzne úrovne - mikro,mezo,makroprax, Nová úroveň - globálna alebo metaúroveň)

Zdroje:
  • Levická, J.: Základy sociálnej práce, ProSocio, Trnava 2005, ISBN 80-968952-8-1
O súboroch cookie na tejto stránke

Súbory cookie používame na funkčné účely, na zhromažďovanie a analýzu informácií o výkone a používaní stránky.

Nastavenia Povoliť všetko