Všetky základné geometrické prvky, t. j. uhly (smery), dĺžky, prevýšenia, ktorými určujeme priestorovú polohu bodov objektov a zemského povrchu, zisťujeme väčšinou prístrojmi, ktoré pred vlastným meraním musia byť uvedené do tzv. meračskej polohy.
Je to poloha, v ktorej je prístroj spôsobilý na správny výkon svojej funkcie. Na postavenie prístrojov do meračských polôh potrebujeme vo všeobecnosti nosné pomôcky, ktoré umožnia postavenie prístroja nad (alebo pod) bodom, pomôcky na horizontáciu prí...
Priame meranie dĺžok predstavuje taký spôsob merania, pri ktorom sa priraďuje k sebe do priamky jedno alebo viac meradiel správneho rozmeru. Ako meradlá pri terénnych prácach sa používajú: meračské laty, meračské pásma a meračské drôty.
Na charakterizovanie priestorovej polohy bodov okrem uhlov a dĺžok (resp. súradníc x, y) určujeme ešte ďalší prvok, a to prevýšenie (relatívnu výšku) alebo absolútnu (nadmorskú) výšku v platnom výškopisnom systéme.
Súbory cookie používame na funkčné účely, na zhromažďovanie a analýzu informácií o výkone a používaní stránky.
▼ Nevyhnutné
Vždy povolené. Technické uloženie alebo prístup sú nevyhnutne potrebné na legitímny účel umožnenia použitia konkrétnej služby, ktorú si účastník alebo používateľ výslovne vyžiadal.
▼ Analytické
Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na anonymné agregované štatistické účely.