Práca sa venuje dvom teoretickým prúdom a to frankfurtskej a birminghamskej škole. Je v nej stručne načrtnutá história oboch škôl, ich vznik. Zahrnuté sú tu taktiež hlavné myšlienky predstaviteľov týchto škôl. Frankfurtskú zastupuje Theodore Adorno a jeho kritika ku kultúrnemu priemyslu, Herbert Marcuse poukazuje na úpadok vyššej kultúry a na jednorozmerného človeka a Walter Benjamin sa vyjadruje o epoche reprodukovateľnosti umeleckého diela. Z birminghamskej školy sú taktiež spomenutí traja pre...
Veľkú časť populárnej kultúry tvorí stravovanie. So slovom kultúra vo všeobecnosti súvisia všetky duchovné i materiálne hodnoty, ktoré ľudstvo vytváralo v celej svojej histórii. Takto sa dá špecifikovať aj kultúra stravovania. Vyvíjala sa „ruka v ruke“ so samotným vývojom ľudstva.
Masovú kultúru vytvára kultúrny priemysel (napr. nakladateľský priemysel) . Má označovať štandardizáciu a racionalizáciu distribučných techník a nie priamo samotný výrobný proces.
Masová kultúra má svojich zástancov, ale aj odporcov. Dôvodom je, že hodnoty takejto kultúry, ktorá je de facto „priemyselným výrobkom“, t.j. podliehajú zákonitostiam priemyslu, môžu byť zastreté, zatienené, dokonca môžu chýbať, ak pôjde o akúsi trhovú „výrobu kultúry“.
Súbory cookie používame na funkčné účely, na zhromažďovanie a analýzu informácií o výkone a používaní stránky.
▼ Nevyhnutné
Vždy povolené. Technické uloženie alebo prístup sú nevyhnutne potrebné na legitímny účel umožnenia použitia konkrétnej služby, ktorú si účastník alebo používateľ výslovne vyžiadal.
▼ Analytické
Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na anonymné agregované štatistické účely.