Hľadaj Zobraz: Univerzity Kategórie Rozšírené vyhľadávanie

45 077   projektov
0 nových

Chémia pre technikov

«»
Prípona
.rar
Typ
prednášky
Stiahnuté
6 x
Veľkosť
2,8 MB
Jazyk
slovenský
ID projektu
5201
Posledná úprava
06.09.2017
Zobrazené
1 129 x
Autor:
sportthing
Facebook icon Zdieľaj na Facebooku
Detaily projektu
Popis:
1 CHÉMIA A JEJ VÝZNAM V HUTNÍCTVE

Chémia sa zaraďuje do veľkej skupiny prírodných vied, ktorých poslaním je hľadať a opisovať zákonitosti pôsobiace v prírode, vysvetľovať ich a získané poznatky využívať v praxi. Klasifikácia prírodných vied nie je konvenčná, ale závisí od hmotných objektov, ktoré jednotlivé odvetvie vedy skúma a takisto od formy pohybu skúmanými objektmi. Je nevyhnutné určiť základné vnútorné protiklady, ktoré sú vnútornou príčinou a hybnou silou procesov prebiehajúcich v hmotných systémoch.

Chémiu možno definovať ako vedu, ktorá skúma vzťahy medzi mikročasticami (atómami, molekulami, iónmi a radikálmi), resp. hľadá a opisuje zákonitosti, podľa ktorých sa riadí spájanie mikročastíc do väčších celkov, resp. ďalšie premeny týchto celkov. Procesy tvoriace predmet chemického skúmania (chemické deje) sú spojené so zmenou štruktúry molekúl, resp. ich počtu a vyvolávajú tak v sledovaných systémoch kvalitatívne zmeny. Počet a druh atómov zostáva však pri chemických procesoch zachovaný. Základným vnútorným rozporom chemických javov je schopnosť základných častíc spájať sa navzájom charakteristickým spôsobom za vzniku zložitejších molekúl a zároveň úsilie týchto molekúl disociovať späť na jednoduchšie častice.

Od chemických dejov treba odlišovať fyzikálne deje súvisiace s makrofyzikálnou (mechanickou) formou pohybu hmoty, pri ktorých sa vnútorná podstata látky principiálne nemení. Znamená to, že pri fyzikálnych dejoch nenastávajú zmeny atómov ani molekúl. Treba si však uvedomiť, že medzi chemickými a fyzikálnymi zmenami látok je určitá súvislosť, pretože každá chemická zmena je súčasne spojená s fyzikálnymi zmenami, ako sú napr. zmeny skupenstva, vznik alebo spotreba tepla, svetla a pod. Preto sú fyzikálne zmeny faktorom, ktorý výrazne ovplyvňuje priebeh chemických dejov.

Teoretické základy chémie boli stanovené až v 18. storočí, avšak určité poznatky sú známe už z najstarších civilizácií. Ako príklady možno uviesť výrobu keramiky a skla, stavebných materiálov (tehly, vápno), niektorých kovov (meď, cín, železo, ortuť a iné), liečiv, farbív a kozmetických prípravkov. Obsiahle vedomosti mali Egypťania už v prvých storočiach nášho letopočtu. Po obsadení Egypta Arabmi

Kľúčové slová:

chémia

hutníctvo

vlastnosti látok

zákonitosti

elektrolyt

iónové taveniny

elektrochemické procesy



Obsah:
  • 1 Chémia a jej význam v hutníctve
    2 Základné pojmy
    3 Stavba atómu a chemická väzba (jadro)
    4 Vlastnosti látok
    5 Roztoky
    6 Zákonitosti priebehu chemických reakcií
    7 Roztoky elektrolytov a iónové taveniny
    8 Elektrochemické procesy
O súboroch cookie na tejto stránke

Súbory cookie používame na funkčné účely, na zhromažďovanie a analýzu informácií o výkone a používaní stránky.

Nastavenia Povoliť všetko