Popis:
Kultúra
Ide o vzájomne súvisiaci celok pozostávajúci z náboženstva, umenia, vedy a filozofie.
Počinajúc stredovekom sa tieto oblasti diferencovali od pôvodnej jednoty. Slovo je odvodené od latin. slova obrábať, strať sa, uctievať. Kultúra dáva formu životu človeka a spolužitia ľudí v zmysluplnom celku. Každá kultúra má svoj špecifický ideál určený dobovými okolnosťami, možnosťami, inšpiráciami a úlohami, kt. určitá kultúra prijíma. Má duchovný pôvod, kt. sa dnes odhaľuje. Novovek priniesol pozabudnutie na kultúru ako duchovný produkt, post moderna ohlasuje návrat. Pochádza od rimanov, colere - ctiť, trvalá činnosť. Subjektom kult. činnosti je človek - rozumový a personálny. Predmet, objektom je kultúrne dielo. Samotnú činnosť kultúry možeme označiť ako kultivovanie - rozumná, slobodná činnosť človeka.
Europa
sa prvý krát objavuje v 8 stor. pred Kristom v chvalospeve na boha Apolóna, kt. je pripisovaný Homérovi. EU je vlastné meno gréckej pevniny, bez Pelopónézu a ostrovov. Asi v r. 200 pre Kristom používa Erastenes slovo EU v protiklade k Ázii.
Zač. 7 st. po Kristovi pri výmene listov medzi Írsky mníchom Kolumbánom a rímskym biskupom sa objavuje pojem celá EU. V írskom kontexte sa výraz celá EU chápe ako kultúrna jednotka.
Kľúčové slová:
európska kultúra
staroveké Grécko
Egejské umenie
formatívne obdobie
výchova
vzdelávanie
Obsah:
- Kultúra
Staroveké Grécko
Egejské umenie - mínojské a mykénske obdobie
Architektúra:
Maliarstvo:
Sochárstvo:
Formatívne obdobie
Vychova a vzdelavanie