Popis:
behaviorizmus, alebo psychológia správania - každý človek sa môže naučiť správať tak ako je to výhodné (americký behaviorizmus), ako je to pre neho výhodné, učím človeka správať sa, aby to bolo pre neho výhodné, aby mu to prinieslo výhody, existujú rôzne typy správania, ktoré prinášajú výhody. Americká psychológia sa nedotýka vnútra človeka, ale je viac orientovaná na zmenu vonkajších prvkov osobnosti (vonkajšie prejavy), ruská psychológia je orientovaná na zmenu vnútorných prvkov osobnosti (prednáška - doc. Szarková)
Predstavitelia behaviorizmu stotožnili psychiku a správanie a za predmet psychológie určili správanie organizmu (človeka aj zvieraťa).
Urobili tak preto, že len správanie je prístupné objektívnemu (vedeckému) skúmaniu. Tvrdili, že vnútorné, psychické javy sú prežívané subjektívne a nie sú objektívne postihnuteľné, pričom:
- správanie človeka považujú za súhrn reakcií na určité podnety - stimuly
- reakcie človeka sú bezprostredne určované podnetom
Východiskové prvky behaviorizmu možno vyjadriť v tzv. S - R schéme (S = stimul, R = reakcia, odpoveď).
Zakladateľom behaviorizmu bol americký psychológ J. Watson. Vo svojej štúdii odmietol vedomie, ktoré považoval za nevedecký pojem, za akúsi „čiernu skrinku“, nevenoval pozornosť „psychickému medzičlenu“- čo je medzi S a R. Jednoznačným pozitívnom behaviorizmu je zvýšená exaktnosť vedeckého bádania, pretože S a R sú merateľné a kvantifikovateľné. (prof. Boroš - Psychológia)...
Kľúčové slová:
psychológia
osobnosť
psychoanalýza
vôľa
motivácia
potreby
vývin
psychický vývin
myslenie
vnímanie
pamäť
Jung
Spranger
Pavlov
Obsah:
- behaviorizmus:
psychoanalýza a jej využitie v praxi manažéra
psychotechnika - testy
predmet psychológie práce
predmet psychológie osobnosti
...
sebapoznanie
sebahodnotenie
sebarealizácia
vôľa, voľové správanie
psychické poruchy (normality, abnormality)