Popis:
1.Predmet a vývoj sociológie
1.1 Predmet sociológia
Ľudia od dávnych dôb hľadajú odpovede na otázky týkajúce sa vzniku a štruktúry spoločnosti,
jej premien, príčin vývoja a ďalších sociologických javov. Záujem sa pritom vždy sústredil nielen na celú spoločnosť, ale aj na jednotlivé typy spoločenských vzťahov, a to na vzťahy medzi jednotlivcami v snahe odhaliť zákonitosti chovania ľudí v týchto vzťahoch.
Pojem sociológia pre označenie vedy s vlastným predmetom skúmania po prvý krát použil vo svojom diele francúzsky filozof August Comte ( 1798-1857). Bolo to v knihe Kurz pozitívnej filozofie, ktorá vychádzala postupne v rokoch 1830-1843.
Cieľom Komta bolo vede o spoločnosti položiť rovnako presné a exaktné základy, ako mali prírodné vedy. Hlavným základom mala byť pozitívna metóda. Pozitívna veda a jej metóda je založená výlučne na empirickom poznaní, ktoré sa opiera o vlastnú skúsenosť- pozorovanie, registráciu a popis javov. Snaha uchopiť realitu sociálneho sveta objektívnymi poznávacími postupmi, formulovaná ako požiadavka A. Comta na jednej strane, a nemožnosť akceptovať strohý pozitivizmus, ktorý Comte prináša ako naplnenie svojho požiadavku na strane druhej, vyúsťuje do dnešného pojatia sociológie ako vady empirickej.
Kľúčové slová:
sociológia
deľba práce
adaptácia
dynamika
dejiny
zamestnanosť
diferenciácia
Obsah:
- 1. Predmet a vývoj sociológie
2. Sociálne javy
3. Metodologické prístupy k štúdiu sociálnej reality
4. Sociálna diferenciácia
5. Sociálny systém
6. Pracovná skupina
7. Práca ako sociálny proces