Teória sociálnej práce
Popis:
Kvalita a obsah sociálnej práce
1. Profesionalizácia – sociálna práca získava viac práv a väčšiu zodpovednosť potrebnú k zásahom do dôležitých súkromných sfér života jednotlivca, skupiny alebo komunity.
- Podmienkou je zdokonalenie systému vzdelávania (tendencia k úplnému VŠ vzdelaniu)
- Vznik národných a medzinárodných asociácií sociálnej práce a škôl sociálnej práce, ktoré sa združujú do profesných združení tohto charakteru.
- Uplatnenie tzv. supervízie, podstatou ktorej je na základe odborných poznatkov kriticky riadiť sociálnu prácu v danej oblasti a v pravidelných intervaloch sledovať a hodnotiť ich prácu.
- Supervízor radí sociálnemu pracovníkovi v konkrétnych postupoch a v širšom kolektíve preberá zaujímavé a zložité prípady, učí sociálneho pracovníka aplikovať vedecké poznatky z vedných odborov v praxi pri riešení konkrétnych sociálnych situácií, učí ich zvládať emocionálnu účasť na živote klienta, zvyšovať ich sebakontrolu pri jednaní s klientom, upozorňuje na chyby a nedostatky, pomáha prekonať frustráciu sociálneho pracovníka z nesprávnych rozhodnutí i syndrómu vyhorenia ... uprednostňuje v odbornej príprave polyvalenciu a špecializáciu, zvládnutie protirečivosti názorov...
Kľúčové slová:
sociálna práca
Profesionalizácia
chudoba
metodológia
O súboroch cookie na tejto stránke
Súbory cookie používame na funkčné účely, na zhromažďovanie a analýzu informácií o výkone a používaní stránky.