Popis:
Typológia konfliktov
Zo sociálneho hľadiska:
- Intrapersonálne - sú konflikty vo vnútri jedného človeka. Môže to byť napríklad vnútorný konflikt chlapca, ktorý by chcel ísť hrať s chlapcami futbal, ale zároveň vie, že sa musí na druhý deň naučiť do školy. Má strach, že keď pôjde hrať futbal, už sa nebude vládať naučiť. Jeho rozhodovanie je vnútorný konflikt medzi zodpovednosťou voči škole (alebo strachom, že dostane päťku) a pôžitkom z radosti pri hraní futbalu s kamarátmi.
- Interpersonálne - sú konflikty medzi dvoma alebo viacerými osobami. Najbežnejšie viditeľné konflikty dvoch ľudí, ktorí chcú jednu vec, alebo sa hádajú, kto má pravdu.
- Vnútroskupinové - sú konflikty vo vnútri jednej skupiny. Príkladom môže byť hádka v triede, ak sa má rozhodovať o tom, na čo všetko sa minú vyzbierané peniaze na stužkovú. Môže vzniknúť niekoľko názorových skupín, niekoľko jednotlivcov bez názoru, niekoľko jedincov, ktorí majú úplne iný názor ako väčšina, atď.
- Medziskupinové - konflikty medzi dvoma alebo viacerými skupinami. Najznámejšie sú konflikty medzi dvoma triedami, medzi dvoma radikálne odlišnými názorovými skupinami (politické strany a ich prívrženci, skinheadi a narchisti...), etnickými skupinami, komunitami, národnostnými skupinami, štátmi...
Kľúčové slová:
konflikty
riešenie konflikov
typológia konflikov
mediácia
probácia
mediačné konanie
Obsah:
- Typológia konfliktov
Dilema v konflikte - pozície alebo záujmy?
Spôsoby riešenia konfliktov
O čom sa rozhoduje v sporoch
Zdroje:
- Eva, Frýdková - prednášky
- Jiří Palmínek: Mediace