Popis:
Globalizácia je dlhodobý historický proces. Aktívne tento proces podporovala Európa už v minulých storočiach tým, že nielen poskytla svoje vedecko-technické poznatky iným častiam sveta, ale aj svoje predstavy o spoločnosti a slobode jednotlivca.
V súčasnosti globalizácia znamená, že čoraz väčší počet obyvateľov Zeme sa aktívne zúčastňuje na celosvetových hospodárskych, technických a vedeckých činnostiach. Rozvoj informatiky v najširšom zmysle slova, vytváranie informačnej spoločnosti sa považujú za hlavné činitele globalizačného procesu. Rozdeľovanie ekonomických úloh medzi jednotlivými národnými ekonomikami prispieva k ich vzájomnej ekonomickej závislosti. Globálna ekonomika predpokladá nielen voľný obchod, ale liberalizáciu v celom komplexe ekonomických vzťahov.
Globalizáciu chápeme ako komplexný proces, ktorý má viac rozmerov, a to: ekonomický, sociálny a politický. Globalizácia znamená predovšetkým rozvíjanie ekonomických vzťahov v celosvetovom - globálnom meradle a prejavuje sa rýchlym rastom svetového obchodu, zvýšením tokov priamych investícií, rastom objemu medzinárodnej produkcie, rastom počtu nadnárodných spoločností, rastúcou integráciou finančných trhov a podobne. Za určujúce možno považovať vytvorenie a rozvíjanie siete medzinárodných ekonomických vzťahov, predovšetkým finančných transakcií.
Nový rozmer vniesol rozvoj bezdrôtového prenosu informácií.
V súčasnosti má najvýznamnejší vplyv rozvoj informačných technológií. Ich zvládnutie a uplatnenie rozdeľuje jednotlivé ekonomiky na ekonomiky založené na informačných technológiách a ekonomiky, ktoré zotrvávajú na industriálnych technológiách. Tie krajiny, ktoré dokážu rýchlo spracúvať nové informácie a využiť ich v ekonomike, veľmi rýchlo napredujú, čo sa odráža vo všetkých sférach spoločenského života. Ak sa krajiny podľa ekonomickej vyspelosti v minulostí delili na priemyselne vyspelé krajiny a rozvojové (zacielené na poľnohospodársku výrobu, prípadne na ťažbu surovín), dnes ich na základe informačnej vyspelosti delíme na krajiny s informačne rýchlou ekonomikou a informačne pomalou ekonomikou.
...
Kľúčové slová:
globalizácia
vplyv globalizácie
globalizačný proces
práca
pracovné miesto
technické vzdelávanie
regionálny rozvoj
podnikanie
medzinárodný obchod
ekonomika
škola
študent
ekonomický rast
Obsah:
- DEFINÍCIA GLOBALIZÁCIE
HISTÓRIA GLOBALIZÁCIE
POZITÍVNE A NEGATÍVNE STRÁNKY GLOBALIZAČNYCH PROCESOV
GLOBALIZÁCIA - HROZBA ČI POŽEHNANIE?
KRADNE GLOBALIZÁCIA PRACOVNÉ MIESTA?
GLOBALIZÁCIA A JEJ VPLYV NA INOVÁCIU TECHNICKÉHO VZDELÁVANIA
VPLYV GLOBALIZÁCIE NA REGIONÁLNY ROZVOJ SLOVENSKA
ZÁVER
ZOZNAM POUŽITEJ LITERATÚRY
Zdroje:
- Hontyová, K., Lisý, J ., Majdúchová, H., 2006. Základy ekonómie a ekonomiky. Vydavateľstvo Ekonóm 2006. s. 179-183.
- Baláž, P., Verček, P., 2002. Globalizácia a nová ekonomika, Sprint Bratislava 2002
- http://www.euractiv.sk/cl/43/5590/Kradne-globalizacia-pracovne-miesta-
- http://chren.blog.sme.sk/c/5048/Globalizacia-je-super.html
- http://www.postoy.sk/node/1246
- Mezřický, V., ed. 2003. Globalizace. Praha: Portál, 2003.
- World Trade Organization (www.wto.org)