Popis:
Obdobie Gotiky
Gotika - gotické umenie (gotický sloh v architektúre) bol umelecký štýl, ktorý nasledoval po románskom slohu približne od polovice 12. storočia vo Francúzsku a vyvrcholil v 16. storočí v celej Európe.
Pôvod slova „gotika“ sa spájal s kmeňom barbarských Gótov, ktorých označovali za pôvodcov nového umenia.
Pomenovanie „gotika“ (z francúzskeho l´art ghotique) sa začalo používať najskôr pre architektúru a neskôr pre všetky výtvarné disciplíny.
Kolískou gotiky bolo politicky, ekonomicky i kultúrne najvyspelejšie francúzske kráľovské územie Ile-de-France. Gotické umenie odrážalo vyššiu kultúru v čase rozkvetu stredovekých miest a stavali sa v ňom nielen chrámy, ale aj mestské budovy.
Univerzity v stredoveku vznikali z významných katedrálnych škôl v 11. a 12. storočí. Univerzity boli medzinárodnými inštitúciami a komunikačným jazykom bola latinčina. Medzi najstaršie a najvychýrenejšie patrili univerzity v Bologni (1119), Oxforde (1168), Paríži (1206), Cambridgei (1209) a v španielskych mestách Valencii a Salamanke (1230).
K stredovekým objaviteľom patrili napr. Benátčan Marco Polo, ktorý navštívil Čínu, portugalský princ Henrich Moreplavec, ktorý cestoval do Afriky, či ostatní moreplavci (Dias, Kolumbus, Magalhaes). Križiaci na svojich výpravách spoznali krajiny Blízkeho východu.
Názor na vedu bol v tomto období taký, že pravdou bolo len to, čo tvrdila cirkev. Táto veda, ktorá sa venovala úvahám a nie bádaniu, sa nazývala scholastická - jej cieľom bolo dokázať pravosť učenia katolíckej cirkvi. Najvýznamnejším scholastikom bol Tomáš Akvinský (13. storočie).
Ale našli sa aj odvážni vzdelanci ako Angličan Roger Bacon (13. storočie), ktorý sa venoval matematike, vynálezom a pokusom, za čo ho cirkev odsúdila a skončil vo väzení.
...
Kľúčové slová:
gotický sloh
gotika
gotické stavby
umenie
umelecký štýl
Il de France
Bazilika saint Denis
ranná gotika
vrcholná gotika
neskorá gotika
vertikalizmus
dynamizmus
lomený oblúk
krížová klenba
Obsah:
- Obdobie gotiky
Periodizácia gotického slohu
Charakteristické znaky Gotiky
Maliarstvo v gotike
Umelecké remeslá v gotike
Zdroje:
- prednášky
- poznámky
- odborná literatúra
- internet