Push systém verzus Pull systém
«»
Popis:
Pochopenie rozdielov push a pull systémov je dôležité, pretože majú rôzny efekt v zmysle ich sklonu k akumulovaniu zásob v operáciách. Pull systémy tvoria ďaleko menej zásob na sklade a prikláňajú sa k JIT. Pre pochopenie tohto javu by sme sa mohli pozrieť na obrázok 1, kde push systém je reprezentovaný operáciami, pri ktorých predchádzajúce stanovisko je vyššie ako to nadchádzajúce. Uplatňuje sa tu takzvaný gravitačný predpoklad. Keď je materiál dokončený na jednom stanovisku, je posúvaný (push) na ďalšie stanovisko, ktoré je nižšie ako predchádzajúce stanovisko. Akékoľvek zlyhanie na určitom stanovisku má za následok akumulovanie zásob na danom stanovisku. V pull systémoch sa jednotlivé súčiastky nemôžu samé od seba posunúť na vyššie stanovisko. Takže sú posúvané na ďalšie spracovanie len vtedy, keď si ich ďalšie stanovisko vyžaduje. Táto skutočnosť prispieva k faktu, že zásoby sa v tomto procese tvoria len zriedkavo.
Kľúčové slová:
systém ťahu
systém tlaku
push
pull
rozdiel medzi JIT a MRP
Obsah:
- Push a pull systém v bežnom živote
Push and Pull control
Príklady Pull stratégií
Príklad Push stratégie
Záver
Zdroje:
- SLACK, N. – CHAMBERS, S. – JOHNSTON, R. 2007, Operations Management. England: Pearson Education Limited. 2007, 728 s., ISBN 978-0-273-70847-6.
- J. HEIZER, B.RENDER, Operations Management, Global tenth edition, 2010, 837s., ISBN978-0-13-511143-7
- GREGOR, M. – KOŠTURIAK, J. Just-in-time, Výrobná filozofia pre dobrý management. 1. vyd. Bratislava : ELITA 1994, 299 s., ISBN 80-85323-64-8
O súboroch cookie na tejto stránke
Súbory cookie používame na funkčné účely, na zhromažďovanie a analýzu informácií o výkone a používaní stránky.