Popis:
Európsky súd pre ľudské práva
Európsky súd pre ľudské práva bol založený v Štrasburgu v roku 1959, za účelom prejednávania porušení Európskeho dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd z roku 1950 – (oficiálny názov "Dohovor o ochrane ľudských práv a základných slobôd") je najdôležitejšou medzinárodnou ľudskoprávnou zmluvou na európskom kontinente, ktorá zabezpečuje dodržiavanie najdôležitejších práv človeka a zároveň obsahuje inštitucionálny rámec, ktorý umožňuje jednotlivcom efektívne sa brániť proti štátu, ak im tieto práva upiera. Európsky dohovor vznikol na pôde Rady Európy. Európsky dohovor podpísali 4. 11. 1950 všetky členské štáty Rady Európy a do platnosti vstúpil 3. 9. 1953. K Dohovoru bolo neskôr prijatých 13 dodatkových protokolov. Dohovor v znení protokolov sa skladá z troch hláv a 59 článkov.
Protokol č. 11 Európskeho dohovoru o ľudských právach (102/1999 Z.z.), ktorý ratifikovali členské štáty Rady Európy, ustanovil stály jednotný Súd, ktorý nahradil predchádzajúci dvojstupňový kontrolný systém. Účinnosť nadobudol 1. novembra 1998.
Text protokolu č. 11, ktorý bol otvorený na podpis 11. mája 1994, bol konkrétnym výsledkom rozhodnutia o reforme kontrolného mechanizmu Dohovoru, ktorý prijal summit hláv štátov a vlád členských krajín Rady Európy vo Viedni 8. - 9. októbra 1994.
Kľúčové slová:
európsky súd pre ľudské práva
európsky súd
ľudské práva