Hľadaj Zobraz: Univerzity Kategórie Rozšírené vyhľadávanie

45 117
projektov

Fašizmus, historický prierez

«»
Prípona
.doc
Typ
referát
Stiahnuté
2 x
Veľkosť
0,1 MB
Jazyk
slovenský
ID projektu
7936
Posledná úprava
30.09.2018
Zobrazené
1 490 x
Autor:
dondo
Facebook icon Zdieľaj na Facebooku
Detaily projektu
Popis:
Definícia nie je jednoduchá. Fašizmus nemá knihu o svojom vzniku, ako ju má napr. Biblia alebo Marxov komunistický „Das Kapital“. Máme Hitlerov „Mein Kampf“, ale to tiež nie je ani tak definícia, ako projekcia, čo chcel Hitler urobiť pre Nemecko.
Mussoliniho „The Doctrine of Fascism“, vydaná v roku 1932, bola napísaná dlho potom, ako bol fašizmus v Taliansku nastolený. Pokiaľ sa fašizmus vyvinul ako ideológia, vznikol ako reakcia na komunizmus a k tomu náležiace sociálne témy, ktoré ohrozovali pohodlný a tradičný spôsob života.
Meno je dosť jasné. Bolo uvedené Mussolinym, ktorý sníval viesť svoj národ v snahe o takú moc, aká bola dosiahnutá v dňoch starého Rímskeho impéria. V tých dňoch zväzok brestových alebo brezových prútov, z ktorých vyčnievala sekera, bol nesený pred rímskym magistrátom. Známy ako „fasces“ vyjadroval moc magistrátu dekapitovať (poprava odseknutím hlavy) a bol symbolom autority. Bolo to teda od slova „fasces“, od ktorého vzniklo pomenovamie „fašizmus“.
Fašizmus je často zrovnávaný s jasnými slovami v slovníku. Bol nazývaný „diktatúra“, to znamená formu vlády, v ktorej absolútna moc je sústredená v rukách diktátora, alebo malej skupiny, „kliky“, zvyčajne z armádnych kruhov.
Bol tiež nazývaný „autoritativizmus“, čo znamená to isté. Tieto názvy sa hodia, ale necharakterizujú fašizmus úplne. Španielsko a Portugalsko (až do politickej zmeny v roku 1976, spoločne s mnohými juhoamerickými štátmi v Južnej Amerike, môžu byť označené ako „autoritatívne diktatúry“, ale boli závislé na armáde a tradičnej byrokracii bez masovej podpory, ktorá charakterizuje fašizmus. V takej diktatúre, keď občan nespôsobuje politický problém, keď cirkev, univerzity a trh sú nechané na pokoji, postupujú podľa vlastných metód. Fašizmus, na druhej strane, udržiava všemožnými spôsobmi prísnu kontrolu skoro vo všetkých aspektoch života. Toto je „totalitarizmus“, ktorý sa najbližšie približuje ku ktorémukoľvek slovu, charakterizujúcemu fašizmus.

Kľúčové slová:

fašizmus

fašisti

Adolf Hitler

Frankizmus

diktátor



Obsah:
  • Korene fašizmu
    Identita fašistov.
    Fašistická éra v Taliansku
    Fašistická éra v Nemecku
    Nástup fašizmu v Nemecku
    Adolf Hitler
    Diktátorské režimy v Európe
    Ďalšie fašistické režimy
    Frankizmus
    Perónizmus
    Dnešný perónizmus
    Fašizmus dnes
O súboroch cookie na tejto stránke

Súbory cookie používame na funkčné účely, na zhromažďovanie a analýzu informácií o výkone a používaní stránky.

Nastavenia Povoliť všetko