Popis:
Forma štátu (z lat. forma = tvar, podoba, spôsob, obraz; status = stav, okolnosti, podmienka; vývoj zo status rērum = postavenie vecí človeka, al. status rei publicae = postavenie vecí verejných) – chápeme ju v širšom a užšom zmysle slova. V širšom zmysle slova predstavuje: formu vlády, formu štátneho zriadenia a politický režim. Formu štátu v užšom zmysle slova predstavuje forma vlády.
Forma štátu býva v moderných štátoch upravená v ústave a v zákonoch štátu. Ústava teda obsahuje konkrétnu formu štátu, teda istú ,,architektúru“ štátu a politického života. Tým, že je chránená ústavnosť, je chránený aj poriadok, ktorý sa na základe ústavy vytvoril, vyjadrený formou štátu.
Právne zakotvenie formy štátu nemusí však korešpondovať so skutočnosťou, s praxou existencie a spôsobu organizácie štátnej moci a metódami jej činnosti. takýto faktický spôsob organizácie štátnej moci a metód jej činnosti nazývame formou štátu v politickom význame.
Forma štátu je teda spôsob usporiadania krajiny, jej správy, súdnictva, spôsob politického a občianskeho života, charakter štátnych inštitúcii a orgánov, ich vzájomné vzťahy a mnohé iné javy a vzťahy verejného života.
Kľúčové slová:
forma štátu
forma vlády
demokracia
štátne zriadenie
politický režim
Zdroje:
- CHOVANEC, Jaroslav. - PALÚŠ, Igor. Lexikón ústavného práva. Bratislava: Procom s.r.o., 2004
- MARTINSKÁ VAVROVÁ, Andrea. Nová maturita Náuka o spoločnosti. Bratislava: Príroda, s.r.o., 2005
- KRSKOVÁ A., JÁNOŠÍKOVÁ E., VACULÍKOVÁ N.: Základy teórie štátu. Bratislava: Akadémia Policajného zboru, 1998