Rastliny sa takmer každodenne a v najrozličnejších podobách dostávajú na náš stôl ako potraviny, mnohé slúžia na technické účely a početná je aj skupina rastlín, ktoré sa využívajú na liečbu.
Fytoterapia je priame liečenie rastlinami, resp. jednoduchými liekovými formami
pripravenými priamo z vegetabilných drog.
Môžete sa pýtať, prečo v dnešnej dobe máme používať metódy, ktoré boli vedou prekonané. Odpoveď je jednoduchá - pretože fungujú.
Aj súčasná západná medicína používa na liečenie chorôb synteticky vyrobené látky, ktoré boli v minulosti v používaných liečivých rastlinách modernými postupmi „odhalené“ ako účinné pri liečbe chorôb. Vyrábajú sa chemicky, vo veľkom a lacno. Na druhej strane spôsobujú veľa nežiadúcich účinkov a často ako následok liečby jednej choroby chemicky vyrobenými liekmi, získame chorobu ďalšiu.
Preto v súčasnosti už aj veľa lekárov západnej medicíny začína používať fytoterapiu formou odporúčaní pitia čajov z vybraných bylín ako doplnkovú liečbu mnohých chorôb.
Používanie liečivých rastlín na liečenie chorôb má niekoľko predností:
- Pretože účinné látky sa v nich nachádzajú v nižšej koncentrácii ako v chemicky vyrobených liečivách, je pri fytoterapeutickej liečbe malá pravdepodobnosť vyvolania nežiadúcich príznakov a porúch.
- Lliečivé byliny zároveň nezaťažujú vnútorné orgány ktoré nás chránia pred cudzorodými látkami (pečeň, obličky).
- Liečivé rastliny okrem známych liečivých látok obsahujú aj ďalšie látky, ktoré sa z hľadiska modernej vedy môžu zdať zbytočné, tieto látky však často pôsobia ako katalyzátory ďalších chemických reakcií v našom tele, čím napomáhajú procesu liečenia.
...