Popis:
1. január 1958 - Rímske zmluvy vstupujú do platnosti. Prvým prezidentom Komisie EHS sa stáva Walter Hallstein, prvým prezidentom Komisie EURATOMu Louis Armand
21. júl 1959 - Sedem členských štátov Organizácie pre európsku hospodársku spoluprácu (OEEC) - Dánsko, Nórsko, Portugalsko, Rakúsko, Švajčiarsko, Švédsko a Veľká Británia - sa dohodlo na založení Európskeho združenia voľného obchodu (Eduropean Free Trade Association - EFTA). Zmluva vstúpila do platnosti 3.mája 1960
EZVO bola založená z iniciatívy Spojeného kráľovstva ako výlučne hospodárske zoskupenie, v ktorom sú odstránené bariéry obchodu medzi členskými štátmi, ale pri obchode so zvyškom sveta každý štát postupuje podľa vlastných pravidiel. Jednalo sa teda o alternatívu k EHS.
Spojenému kráľovstvu sa však nepodarilo „prilákať“ veľké krajiny, t.j. Nemecko, Francúzsko a Taliansko, ktorým vyhovovala spolupráce v rámci EHS. Na navrhovanú formu spolupráce pristúpilo len Dánsko, Nórsko, Portugalsko, Švédsko, Švajčiarsko, Rakúsko, neskôr Fínsko, Island a Lichtenštajnsko. V rámci EZVO nehral politický systém žiadnu úlohu, a preto mohli byť na rozdiel od EHS členom aj štáty s nedemokratickým zriadením. EZVO však nikdy nedosiahla výraznejšieho významu a s rozširovaním Európskeho Spoločenstva sa členská základňa EZVO prerieďovala.
Kľúčové slová:
európska integrácia
colná únia
integračný proces
členské krajiny
schengenská dohoda
Obsah:
- Sedemdesiate a osemdesiate roky
Ad 1,
Čo viedlo veľkú Britániu k založeniu EZVO?
Ad 2,
Bolo podpísanie zlučovacej zmluvy z roku 1965 podľa vás vhodným riešením pre spoluprácu medzi tromi spoločenstvami ESUO, EHS a Euratom tým, že sa tri rôzne komisie a rady zjednotili do jednej Komisie európskych spoločenstiev a jednej rady európskych spoločenstiev?
Ad 3,
Budovanie colnej únie bolo dokončené v roku 1968. Čím sa vyznačuje colná únia?
Ad 4,
Prečo v tomto období zmenila Veľká Británia svoj postoj k európskej integrácii?
Ad 5,
Prečo vtedajší francúzsky prezident Charles de Gaule nepodporil žiadosť VB vstúpiť do EHS?
Ad 6,
Ropné šoky v 70. a 80. rokoch spomaľovali hospodársky rast v Európe, čo sa aj negatívne odrazilo na tempe integračného procesu. Členské štáty sa začali uchyľovať k ochranárskym opatreniam. Akým spôsobom bolo možné podľa vás v uvedenom období pokračovať v integračnom procese, t.j. ako by ste zabezpečili, aby sa členské štáty v obd. slabého hosp. rastu nezačali uzatvárať a tým obmedzovať vzájomný obchod?
Ad 7,
V roku 1973 vstupujú do ES VB, Írsko a Dánsko. Aké výhody plynuli podľa vás pre VB zo spoločného vstupu do ES spolu s Írskom a Dánskom?
Ad 8,
Prečo do ES nevstúpilo aj Nórsko v rámci prvého rozšírenia v roku 1973?
Ad 9,
Ako hodnotíte vyjadrenie britskej premiérky Margaret Thatcherovej: „Chcem späť svoje peniaze.“ v súvislosti s prejednávaním pozície VB v ES 2 roky po jej vstupe, t.j. v roku 1975?
Ako súvisí tento postoj s princípom solidarity a s princípom zmenšovania hospodárskych rozdielov medzi jednotlivými regiónmi členských krajín?
Ad 10,
Na základe preštudovania textu Jednotného európskeho aktu a Zmluvy o založení EHS uveďte konkrétne príklady ako JEA nadväzoval, rozširoval a pozmeňoval obsah Zmluvy o založení EHS.
Ad 11,
Na základe prečítania textu Schengenskej dohody vlastnými slovami zhrňte obsah tohto dokumentu.