Jadrová bezpečnosť a menežment rádioaktívnych odpadov
Popis:
Likvidácia a bezpečné zneškodnenie rádioaktívnych odpadov (predovšetkým vysoko rádioaktívnych odpadov) predstavuje asi najhorší článok jadrovej energetiky. Problémom jadrového odpadu, je že rádioizotopy produkované jadrovými reaktormi sú aktívne desiatky, stovky, tisíce a niektoré dokonca až milióny rokov. Jadrová štiepna reakcia vyúsťuje do tvorby častíc, ktoré sú v biosfére neprirodzené a ktorým sa živé organizmy nedokážu a nemôžu prispôsobiť. Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu odhaduje množstvo rádioaktívneho odpadu a vyhoretého jadrového paliva v polovici tohto storočia na 450 000 ton. V súčasnosti sa na svete nahromadilo približne 250 000 ton. Predovšetkým vysoko rádioaktívny odpad predstavuje najnebezpečnejší odpad, aký kedy človek vyprodukoval a už vyše 50 rokov nie je schopná jadrová energetika tento problém riešiť.
Tieto a mnohé iné riziká stavajú jadrovú energetiku do pozície, kedy nie je možné prevádzku, kontrolu, bezpečnosť a financovanie ponechať iba na jadrový priemysel. Je tu nutná nezávislá kontrola
Kľúčové slová:
Jadrovy odpad
Zdroje:
- (1) List od Ú J D, 2003. Odpovede na otázky združenia ZA MATKU ZEM Bratislava.
- (2) List od SE, 2003. Odpovede na otázky združenia ZA MATKU ZEM Bratislava.
- (3) Internetová stránka ÚJD 2003-4.
- (4) Krivošík, j., 1999. Spoločnosť pre trvaloudržateľný život v SR.
- (5) Bartovičová, K., Trubíniová, Ľ., 1999. Jadrová energetika na Slovensku.
- (6) Národná správa Slovenska, zostavená na základe Spoločného dohovoru o bezpečnosti vyhoretého jadrového paliva a o bezpečnosti menežmentu rádioaktívnych odpadov, apríl 2003.
- (7) Príručka bezpečnej energie, Jan Thomas a kol., 1997. Na Slovensku vydané ZA MATKU ZEM v roku 1997.
O súboroch cookie na tejto stránke
Súbory cookie používame na funkčné účely, na zhromažďovanie a analýzu informácií o výkone a používaní stránky.