Popis:
KOMUNÁLNY- znamená obecný, týkajúci sa obce. Po latinsky znamená obec otvorená, s verejnou štruktúrou, osobitnou, odlišujúcou od iných obcí.
POSPOLITOSŤ- je vymedzovaná ako sídelné spoločenstvo, ako ľudia, žijúci na určitom území, medzi ktorými existujú sociálne vzťahy, ktorými sú vzájomne spojení. V pospolitosti fungujú často vzťahy vzájomnej pomoci, dôvery. pospolitosť je typická najmä pre spoločenstvo na úrovni obce.
Naproti tomu spoločnosť tvoria ľudia, ktorí síce žijú na určitom území, nie sú však vzájomne spojení priamymi sociálnymi vzťahmi. Historicky sa sformovali tri typy pospolitosti, založené na príbuzenstve, susedstve a priateľstve. vo verejnej správe zásadný význam nadobudli pospolitosti založené na susedstve(blízkosť usadlostí, pozemky al. spoločné hranice.) Ľudia v spoločenstve sú spojení navzájom spoločnými potrebami a záujmami, vyplývajúcimi zo spoločného sídlenia. S vývojom spoločnosti dochádza v 10. - 13. storočí v západnej Európe k vzniku miest a obcí. v novoveku obec bola najskôr vymedzovaná ak súbor domov a pozemkov pre účely zdaňovania, ako tzv. katastrálna obec. Od druhej polovice 19. storočia obce sú považované za základné územné a správne jednotky.
Kľúčové slová:
komunálna politika
samospráva
komunita
lokalita
municípium
sídelná štruktúra
malé obce
Obsah:
- Komunálna politika
Samospráva
Tri dimenzie komunálnej politiky
Komunita, komunitný
Lokalita, lokalitný, lokálny
Municípium, municipálny
Vývoj a problémy sídelnej štrukúry
Komunálna politika a malé obce