Popis:
Komunikácia
Komunikácia medzi ľuďmi existuje odjakživa, ale pozornosti sa tomuto pojmu začalo dostávať oveľa neskôr. Slovo komunikácia sa vyvinulo z latinského communicare, ktorého význam je robiť niečo spoločným, deliť sa, zverovať sa.
Ako ju chápeme
Je to dvojsmerný prenos myšlienok a informácií, ktorého cieľom je vytvoriť porozumenie v mysliach iných. Charakterizovať ju môžeme tiež ako výmenu informácií, názorov a pocitov medzi živými bytosťami obyčajne prostredníctvom spoločnej sústavy symbolov. V jazykovede ako ústne alebo písomné sprostredkovanie informácií.
Typy komunikácie
Neverbálna komunikácia
Zahŕňa širokú oblasť toho, čo signalizujeme bez slov či spolu so slovami ako doplnok slovnej komunikácie.
Neverbálnou komunikáciou predávame svojmu okoliu veľké množstvo informácii, často bez toho aby sme si to uvedomovali. Štatistické výskumy vypovedajú o veľkej dôležitosti neverbálnej komunikácie, prebieha ňou 55% komunikácie, zatiaľ čo verbálnou 7 % a paralingvistickou 38%.
Mimické prejavy: Výraz tváre veľmi úzko súvisí s ľudskými prežitkami. Mimické prejavy môžu vyjadrovať škálu pocitov úzkosti až po radosť.(šťastie - nešťastie, strach - obava, radosť - smútok, kľud - rozčúlenie, spokojnosť - nespokojnosť, záujem - nezáujem, prekvapenie) K základným mimickým signálom tváre patrí úsmev.
Gestické prejavy: Gestá predstavujú jednu z najstarších foriem ľudskej komunikácie, staršiu ako reč. Sú jednou s najčastejších a najprežívanejších podôb neverbálnej komunikácie.
Kľúčové slová:
Komunikácia
asertivita
intímna zóna
sociálna zóna
verejná zóna
Obsah:
- Komunikácia, Ako ju chápeme (2)
Typy komunikácie
Neverbálna (2)
Verbálna (3)
Asertivita (3)
Umenie klásť otázky (4)
Umenie počúvať (4)
Zvládnutie nervozity (4)
Hlas (5)
Komunikujeme v zónach (5)
Komunikácia v intímnej zóne (5)
Komunikácia v osobnej zóne (5)
Komunikácia v sociálnej zóne (6)
Komunikácia vo verejnej zóne (6)
Záver (6)
Použitá literatúra (7)