Hľadaj Zobraz: Univerzity Kategórie Rozšírené vyhľadávanie

45 114
projektov

Kyslé dažde, znečistenie ovzdušia - ekologické problémy

«»
Prípona
.doc
Typ
referát
Stiahnuté
8 x
Veľkosť
0,1 MB
Jazyk
slovenský
ID projektu
240
Posledná úprava
20.03.2017
Zobrazené
10 748 x
Autor:
-
Facebook icon Zdieľaj na Facebooku
Detaily projektu
Popis:
Kyslé dažde vznikajú ako dôsledok silného znečistenia ovzdušia. Ich vznik spôsobuje intenzívne spaľovanie fosílnych palív bohatých na obsah síry a dusíka - oxid síričitý, najmä hnedého uhlia(lignit) a taktiež aj automobilové výfukové plyny obsahujúce oxidy dusíka.
Hoci existujú aj prírodné zdroje emisií týchto oxidov(vulkanická činnosť, rozklad organizmov), viac ako 90% emisií síry a 95% emisií dusíka vznikajúcich v Severnej Amerike a Európe má pôvod v ľudskej činnosti. Významným faktorom je aj kyselina chlorovodíková vznikajúca pri spaľovaní plastických látok, najmä PVC.
Tieto kyslé substancie sa potom dostávajú do atmosféry, kde sa spájajú s vodou. Po reakcii s vodou v ovzduší, sa tieto zlúčeniny menia na slabé kyseliny sírové a dusičné, ktoré padajú na zem v podobe kyslého dažďa alebo snehu a dostávajú sa do pôdy, poškodzujú rastlinné porasty a budovy, a hubia život v riekach. Kyslé aerosóly škodlivo pôsobia aj na človeka. Dostávajú sa do dýchacích ciest, dráždia sliznice a tak uľahčujú vstup infekciám do pľúc. Bežná dažďová voda, aj keď nie je znečistená, je čiastočne kyslá, pretože vo vzduchu sa nachádza oxid uhličitý, ktorý sa absorbuje vzdušnou vlhkosťou. Má pH faktor 5.0 až 5.6. Na niektorých miestach Zeme je pH kyslého dažďa veľmi kyslé, porovnateľné s pH octu. Za kyslý dážď sa považuje dažďová voda s pH faktorom od 1.0 do 5.0.

Kľúčové slová:

kyslé dažde

oxid siričitý

znečistenie ovzdušia

spaľovanie plastických látok

fotosyntéza

znečistenie vody

kyselina chlorovodíková



Zdroje:
  • Internet
O súboroch cookie na tejto stránke

Súbory cookie používame na funkčné účely, na zhromažďovanie a analýzu informácií o výkone a používaní stránky.

Nastavenia Povoliť všetko