Hľadaj Zobraz: Univerzity Kategórie Rozšírené vyhľadávanie

45 057   projektov
0 nových

Návody na merania

«»
Prípona
.pdf
Typ
referát
Stiahnuté
0 x
Veľkosť
0,2 MB
Jazyk
slovenský
ID projektu
5052
Posledná úprava
10.08.2017
Zobrazené
1 055 x
Autor:
speedy
Facebook icon Zdieľaj na Facebooku
Detaily projektu
Popis:
1 Návody na merania
V praktickom živote, v technickej praxi a vo výskume obzvlášť sa človek stretáva s požiadavkou ohodnotiť najrôznejšie parametre, ako napríklad teplotu, rýchlosť, tvrdosť, farbu ... Človek si ani neuvedomuje, ako často realizuje nejaké meranie. Príkladom je napríklad taká banálna vec, ako nastavenie si tej správnej teploty vody na umývanie, či odhad rýchlosti blížiaceho sa auta v momente, keď sa chystáme prejsť cez cestu. Pravda nie sú to merania v klasickom zmysle slova, ale poskytujú nám základné údaje.
Definícia procesu merania: „meranie je proces zberu, prenosu a spracovania informácie o meranej veličine s cieľom zistiť kvantitatívny alebo kvalitatívny výsledok“.
Takže naozaj, aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, aj ten odhad rýchlosti auta, je v konečnom dôsledku meraním. Pravda veľmi nepresným, ale je to meranie. Aby tento druh merania bol vôbec možný, musíme získať skúsenosti. Tie získavame pozorovaním podobných dejov a vytvárame si tým akúsi „stupnicu“.
Takisto pri exaktnom meraní je nutné najprv vytvoriť stupnicu. Samozrejme dnes nie je už nutné začínať takto od nuly, ale raz to muselo byť. A tu vyvstáva prvý z množstva praktických problémov. Ako sa vôbec dočkať javu so želanou intenzitou. Jednoducho. Vyvoláme si ho. Vtedy však už nehovoríme o pozorovaní, ale o pokuse, aj keď pozorovanie je súčasťou každého pokusu.
Ďalším a jedným z najdôležitejších problémov, je stanovenie presnosti merania. Tento problém je komplexný a tvorí ho viacero čiastkových problémov. V prvom rade je nutné uvedomiť si, čo je výsledkom takéhoto merania. Ak použijeme náš príklad s prechádzaním cez cestu, tak výsledkom je nie skutočná rýchlosť auta, ale rozhodnutie prejdem/neprejdem, na ktoré vplýva ešte mnoho ďalších faktorov (ponáhľam sa, pobehnem, veď on pribrzdí, atď.). Hovoriť v takomto prípade o nejakej presnosti je vlastne nemožné.
Iný prípad nastáva, ak chce rýchlosť auta zmerať polícia. To už je klasický príklad z technickej praxe. V tomto prípade je už výsledkom konkrétne číslo a k problému ako zmerať, sa nám pridružuje aj problém, ako presne to vieme zmerať. Pri takomto meraní však už vieme určiť, čo na výsledok vplýva a teda aj stanovenie presnosti je v zásade riešiteľným problémom.

Kľúčové slová:

povrchový odpor

tuhý izolant

polovodiče

fotoelektrické prvky

termistor

hallova sonda



Obsah:
  • Návody na merania
    1 Meranie objemového a povrchového odporu tuhých izolantov
    2 Meranie teplotnej závislosti VA charakteristiky polovodičových diód
    3 Meranie teplotnej závislosti εr lineárnych a nelineárnych dielektrík
    4 Meranie hradlového fotoelektrického javu a integrálnej citlivosti fotoelektrických prvkov
    5 Meranie teplotnej závislosti odporu HV rezistora a termistora
    6 Meranie teplotnej závislosti h21e bipolárneho tranzistora
    7 Meranie na hallovej sonde
O súboroch cookie na tejto stránke

Súbory cookie používame na funkčné účely, na zhromažďovanie a analýzu informácií o výkone a používaní stránky.

Nastavenia Povoliť všetko