Popis:
Oddych, zábava a hry od pradávna patria k životu človeka. Ľudia sa nielen rodili, vzdelávali, pracovali, oddychovali ale tiež zabávali a hrali. Tak ako sa vyvíjal človek, jeho život, menili sa či rozširovali prostriedky, formy a spôsoby zábavy a hier.
Pri všetkých hrách existuje určitá motivácia pocitu uspokojenia, odvahy, víťazstva či hazardu. Tie sa zvyšujú s mierou zanietenia a stupňom vášne. Predovšetkým vtedy, keď stimul hry preváži vášeň.
V poslednom čase akousi módou sa stali výherné hracie prístroje. Patria do skupiny hier, pri ktorých keď sa nechápu ako prostriedok zábavy môže vzniknúť i závislosť.
V posledných rokoch rodiny na Slovensku dostatočne vnímajú pojmy hráčska náruživosť, hráčska vášeň, výherné automaty, patologické hráčstvo, herňa, kasíno, ruleta. To preto, lebo denno - denne trpia dôsledkami nového spôsobu zábavy a trávenia voľného času spojeného s možnosťou výhry väčšej sumy peňazí. Viaceré sa už nikdy nepozviechajú z finančných a morálnych úderov spôsobených neznalosťou, ľahkomyseľnosťou, ľahostajnosťou, nedisciplinovanosťou a v určitých prípadoch i duševnou poruchou niektorého zo svojich členov. Donedávna fungujúce rodiny sa rozpadli, niekoľkí bývalý hráči už nežijú.
Dosť dôvodov na zamyslenie sa nad tým, čo je to za fenomén, ktorý tak razantne vstúpil do života mnohých z nás, ako rozpoznať hranicu, prekročením ktorej sa človek ocitne na ceste do katastrofy, či a ako sa dá z takejto cesty vrátiť späť, pretože závislosť na výherných automatoch - gamblerstvo sa stalo aj v našich podmienkach riadne klasifikovanou chorobou - Diagnóza F 63.0.
Kľúčové slová:
patologické hráčstvo
gambling
strata kontroly
duševná porucha
výhravacia fáza
prehrávacia fáza
Obsah:
- Čo je to patologické (chorobné) hráčstvo?
Fázy rozvoja patologického hráčstva
1. Vyhrávacia fáza
2. Prehrávacia fáza
3. Fáza straty kontroly ( Fáza zúfalstva, závislosti )
Patologické hráčstvo - rodina a partnerstvo
Účinok patologického hráčstva na partnera
Proces uzdravenia partnera
Kedy je teda možné hovoriť o patologickom hráčstve ako duševnej poruche?
Výskum:
Dotazník sebahodnotenia
Použitá literatúra: