Popis:
Prameň práva je zdroj poznania a existencie práva chápaný v materiálnom a formálnom zmysle. Patria sem právne normy (zákony a pod.), právne obyčaje, súdne precedensy a medzinárodné dokumenty (zmluvy i zásady).
Právna teória delí spravidla pramene práva na pramene práva v zmysle:
a)materiálnom, ktoré nazýva materiálne pramene práva,
b)formálnom , ktoré nazýva formy práva (formálne pramene práva)
Materiálnymi prameňmi práva rozumieme podmienky života spoločnosti, ktoré ovplyvňujú tvorbu práva. Takýmito kauzami môžu byť geografické, medzinárodno-politické, demografické, technologické podmienky a pod. Sú to rôzne svetové, národné, spoločenské a regionálne impulzy, udalosti a skutočnosti, prírodné, demografické, ekonomické, politické, ekologické a iné podmienky života spoločnosti, ktoré majú vplyv na vytváranie nových resp. dotváranie a zmenu už existujúcich právnych pravidiel, a z ktorých tvorba práva vychádza. Materiálne pramene práva poskytujú odpoveď na otázku, odkiaľ sa právo v spoločnosti vzalo.
Prameňom práva vo formálnom zmysle je určitá forma práva, v ktorej je právo obsiahnuté, a z ktorého formálne pramení, kde ho možno nájsť a identifikovať ako právo ustanovené štátom, a domáhať sa jeho uplatnenia alebo splnenia.
Forma práva je dôležitým znakom práva jednak vo všeobecnom zmysle a jednak v osobitom zmysle slova zo zreteľom na určitý právny systém, napríklad zo zreteľom na slovenský právny systém.
Kľúčové slová:
pramene práva
právna sila
ústavné zákony
medzinárodné zmluvy
predpis
vyhláška
Obsah:
- Definovanie pojmu prameň práva:
Normatívny právny akt ako prameň práva v SR
Normatívne právne akty - stupeň právnej sily
Ústava, ústavné zákony, medzinárodné zmluvy a výsledky referenda so silou ústavného zákona
Nariadenia vlády
Všeobecne záväzné právne predpisy ministerstiev a ostatných ústredných orgánov štátnej správy, ktoré majú formu vyhlášok a výnosov
Delenie právnych predpisov na primárne a sekundárne
Normatívna zmluva ako prameň práva v SR