Popis:
Prejavom vôle rozumieme jej vonkajšiu manifestáciu. Prejav môže byť v niektorej z troch foriem:
• písomný: Požiadavku podpisu písomných právnych úkonov upravuje ust. § 40. Na platnosť písomných právnych úkonov sa vyžaduje, aby takýto úkon bol podpísaný konajúcou osobou.V niektorých prípadoch musí byť pravosť podpisu úradne overená. Podpis možno nahradiť mechanickými postriedkami v prípadoch, keď je to obvyklé. Takýmito mechanickým prostriedkom je pečiatka napodobňujúca vlastnoručný podpis (tzv. Faksimile) alebo nahrádzajúca vlastnoručný podpis, elektronicky podpis, prenesenie podpisu telegramom,ďalekopisným zariadením a pod.
• výslovný : Výslovný právní úkon je ten, ktorý bol učinený ústne. I keď ho právne predpisy napríklad soukromného práva pripúšťajú (napr. záväzkové právo nepožaduje u niektorých typov zmlúv ich písomnú formu), je treba použitie tejto formy dostatočne zvážiť s ohľadom na právnu istotu a prípadné dôsledky z nej plynúce. Výslovným prejavom vôle môže byť aj prejav vytvorený na počítači a prenesený jeho adresátovi buď priamo (napr.e-mailom) alebo pomocou výstupu z tlačiarne, faxu, či odovzdaním prenosového média, na ktorom je prejav zaznamenaný.
• konkludentný: Konkludentný prejav vôle nemá znaky výslovného prejavu, ale vyjadruje vôľu konajúceho takým spôsobom, že so zreteľom na všetky okolnosti prípadu niet pochybnosti o tom, že ide o prejav vôle a aký je jeho obsah.
Môže mať podobu zamietavého gesta či škrtnutia alebo nepodpísania určitej listiny, vždy však z nej musí byť patrná vôla jednajúceho.
Kľúčové slová:
právny úkon
spôsobilosť
zastúpenie
požiadavka
adresát
počítač
Obsah:
- Subjekty právnych úkonov:
Znaky právnych úkonov:
Obsah právnych úkonov:
Spôsobilosť na právne úkony
Zastúpenie:
Druhy právnych úkonov: