Hľadaj Zobraz: Univerzity Kategórie Rozšírené vyhľadávanie

45 114
projektov

Reč tela

«»
Prípona
.doc
Typ
referát
Stiahnuté
4 x
Veľkosť
0,1 MB
Jazyk
slovenský
ID projektu
5545
Posledná úprava
13.10.2017
Zobrazené
1 807 x
Autor:
buchta
Facebook icon Zdieľaj na Facebooku
Detaily projektu
Popis:
Rovnako ako hovorené slovo, aj reč tela má vlastné tempo, rytmus, slovník aj pravidlá. Neverbálne, teda pomocou gest, mimiky, celkového výzoru, pohľadov a postojov vyjadrujeme svoje nálady, očakávania, priania, ale aj stavy rozladenosti.
Z niektorých výskumov vypláva, že z obsahu oznámenia je iba 7% vyjadrených slovne, 38% charakteristikami hlasu a 55% rečou tela.
Mnohé informácie pôsobia v podvedomí a ovplyvňujú to, ako myslíme, aké máme pocity a ako sa správame, bez toho, aby sme si boli vedomí, čo je príčinou našich reakcií. Využívanie reči tela pri komunikácii je rovnako účinné ako reč, veľakrát však viac rozhoduje o úspechu či neúspechu, schopnosti presadiť sa, vyvolať priaznivý dojem, vytvoriť dobrú atmosféru pre spoluprácu. Reč tela prechádza k slovu hneď od prvej chvíle stretnutia. Prvý trvalejší dojem, ktorý si o nás okolie vytvorí, trvá iba 4 minúty. Táto doba stačí na to, aby sme danú osobu zaradili a aby sme na svojom zaradení dosť neoblomne zotrvávali. Ak si vytvoríme raz jeden úsudok o osobe, či už priaznivý alebo nepriaznivý, len veľmi ťažko ho dokážeme už zmeniť.
Akonáhle sa nadviaže zrakový kontakt, každý rýchlo skúma tvár druhého, aby získal prostredníctvom signálov reči tela ďalšie informácie o jeho postojoch a zámeroch. Podľa uskutočnených prieskumov sa približne 75% času venuje prezeraniu trojuholníku tvoreného očami a ústami, 10% čelu a vlasom, 5% brade a iba 10% zostávajúcim častiam. Priemerná doba prieskumu tváre druhého pri počiatočnej fáze stretnutia je okolo troch sekúnd. Je dobré vyvarovať sa priehrad medzi očami a okolitým svetom: tmavé či zrkadlové okuliare vyvolávajú negatívny dojem, pocit ohrozenia, neprístupnosti. Z pohľadu možno odvodiť mnohé, nielen z frekvencie a dĺžky pohľadu, ale tiež zo spôsobu, či sa pri rozhovore pozeráme nahor (vyvoláva napätie, evokuje pozerať sa tiež nahor), dole (prejav vyčkávania, ale tiež neistoty či podriadenosti), doľava či doprava (pocit, že sa venujeme niečomu inému).

Kľúčové slová:

reč tela

hovorené slovo

rozhovory

charakter

podanie ruky

klamanie


O súboroch cookie na tejto stránke

Súbory cookie používame na funkčné účely, na zhromažďovanie a analýzu informácií o výkone a používaní stránky.

Nastavenia Povoliť všetko