Popis:
Pod socializáciou rozumieme najčastejšie vysoko pozitívny proces, proces aktívnej adaptácie osobnosti k spoločenskému systému. V tomto procese si jednotlivec osvojuje hodnoty a normy konania, učí sa rozumieť kultúre, učí sa preberať a vykonávať spoločenské roly. Proces socializácie je teda proces zaraďovania človeka do sociálnej skupiny.
Ide najmä o procesy sociálneho učenia, prostredníctvom ktorého si človek osvojuje sociálne normy, hodnoty, postoje a formy sociálneho správania.
...
Súčasná sociológia výchovy pristupuje k procesu socializácie ako k spoločenskému javu, ktorý je súčasne mechanizmom spoločnosti: na udržiavanie kontinuity v kultúrno-spoločenskom vývoji ľudstva a to odovzdávaním poznatkov z generácie na generáciu, na obohacovanie kultúrneho dedičstva predchádzajúcich generácií a vznik nových kultúrno-spoločenských hodnôt ľudstva. Mladý človek sa začleňuje do spoločnosti v období, keď je vplyv noriem, hodnôt a ideí oveľa intenzívnejší než v minulosti. Mládež na tento vplyv reaguje často iba adaptáciou a pasívnym osvojovaním si noriem a kultúrneho dedičstva, ako i životného štýlu predchádzajúcej generácie.
...
Kľúčové slová:
socializácia
adaptácia
spoločnosť
sociálne učenie
imitácia
identifikácia
individualizácia
personalizácia
enkulturácia
sociológia
sociálna expanzia
Obsah:
- Úvod
Formy sociálneho učenia
1. etapa: fáza socializácie a začínajúcej individualizácie procesu socializácie
2. etapa: fáza individualizácie a personalizácie
3. etapa: fáza enkulturácie a societizácie
Sociálna expanzia
Zdroje:
- NEZDOBOVÁ, A.: Kapitoly zo sociológie výchovy. Košice : 1982, s. 9.
- HRONCOVÁ, J. - EMMEROVÁ, I.: Sociálna pedagogika. Banská Bystrica : 2004, s. 69.
- VIŠŇOVSKÝ, Ľ.: Teória výchovy. Banská Bystrica : 1998, s. 86.