Hľadaj Zobraz: Univerzity Kategórie Rozšírené vyhľadávanie

45 114
projektov

Sociálna spoločnosť (Pomoc bohatých štátov chudobným)

«»
Prípona
.doc
Typ
referát
Stiahnuté
0 x
Veľkosť
0,1 MB
Jazyk
slovenský
ID projektu
14134
Posledná úprava
09.06.2022
Zobrazené
1 552 x
Autor:
sibalka
Facebook icon Zdieľaj na Facebooku
Detaily projektu
Popis:
1. Úvod

Na úvod Vás chcem oboznámiť, prečo som si zo širokej škály sociálnej spoločnosti, vybrala práve tuto stať. Bolo to preto, lebo je aktuálna aj dnes. Hoci niektorý si ani neuvedomujú, že nejde len o pomoc ale aj o určitý druh využívania. Preto sa v tejto práci zamýšľam nad otázkou pomoci bohatých štátov chudobným štátom.

2. Literatúra

Cirkevný postoj:
Z encykliky Populorum progressio pápeža Pavla VI:
„Integrálny rozvoj človeka nemôže ísť bez solidárneho rozvoja ľudstva. V Bombaji sme povedali: "Človek sa musí stretnúť s človekom, národy sa musia stretnúť ako bratia a sestry, ako Božie dietky. V tomto vzájomnom porozumení a priateľstve, v tomto posvätnom spoločenstve musíme sa zároveň pustiť do spoločnej práce, aby sme budovali spoločnú budúcnosť ľudstva."47 Preto sme navrhli hľadať konkrétne a praktické prostriedky organizácie a spolupráce s cieľom dať vedno disponovateľné zdroje, a tak uskutočňovať opravdivé spoločenstvo medzi všetkými národmi. Táto povinnosť sa týka v prvom rade tých, ktorí sú viac obdarení. Ich povinnosti korenia v ľudskom a nadprirodzenom bratstve a predstavujú sa v troch aspektoch: povinnosť súdržnosti čiže pomoc, ktorú majú poskytovať bohaté krajiny rozvojovým krajinám; povinnosť sociálnej spravodlivosti čiže náprava nesprávnych obchodných vzťahov medzi silnými a slabými národmi; povinnosť univerzálnej lásky čiže práca za ľudskejší svet pre všetkých, v ktorom všetci budú dávať a prijímať bez toho, že by pokrok jedných bol na prekážku rozvoja druhých. Ide o vážnu vec, pretože od nej závisí budúcnosť svetovej civilizácie.“
...

Kľúčové slová:

spoločnosť

sociálna spoločnosť

OSN

pomoc

ekonomika

chudoba

bohatstvo

chudobný

bohatý

sociálna spravodlivosť

rozvojové krajiny

financie

finančná pomoc



Obsah:
  • Úvod
    Literatúra
    Cirkevný postoj
    Svetsky postoj
    Čo potom novým členským krajinám ostáva?
    Záver

Zdroje:
  • prednášky
  • poznámky
  • odborná literatúra
  • interview s Brigitou Schmögnerovou, generálnou riaditeľkou Ekonomickej komisie OSN pre Európu (UNECE) publikovaného na http://www.noveslovo.sk
O súboroch cookie na tejto stránke

Súbory cookie používame na funkčné účely, na zhromažďovanie a analýzu informácií o výkone a používaní stránky.

Nastavenia Povoliť všetko