Hľadaj Zobraz: Univerzity Kategórie Rozšírené vyhľadávanie

45 114
projektov

Subkultúry spoločnosti - punk

«»
Prípona
.doc
Typ
referát
Stiahnuté
17 x
Veľkosť
0,1 MB
Jazyk
slovenský
ID projektu
13179
Posledná úprava
29.10.2020
Zobrazené
2 076 x
Autor:
simonela
Facebook icon Zdieľaj na Facebooku
Detaily projektu
Popis:
Presná definícia pojmu subkultúra zatiaľ nebola vytvorená. Pojem bol prvý krát použitý v 40. rokoch v niekoľkých významných spoločenských vedách. Zrejme najstaršiu definíciu pojmu subkultúra vytvoril v roku 1947 Gordon: "Subkultúra je pododdelenie národnej kultúry, zložené z kombinácie sociálne situačných zložiek, ako je triedny status, etnický pôvod, mestské alebo vidiecke osídlenie a náboženská príslušnosť, ktoré tvoria svojou kombináciou fungujúcu jednotu a ktoré integračne upevňujú na nich sa podieľajúceho jedinca." Tu je pojem subkultúra poňatý ako akékoľvek spoločenstvo ľudí, charakterizované určitými spoločnými znakmi vnútri vyššieho celku. F. H. Tenbruck "navrhuje, aby termín subkultúra bol nahradený pojmom "čiastková kultúra," čím by bola lepšie vyjadrená kultúrna spolunáležitosť mládeže s celou spoločnosťou ." Subkultúra ako pojem sa teda dá definovať rôzne. Ako subkultúru označujeme kultúru čiastkovej skupiny, ktorá sa viac alebo menej odlišuje od prevládajúcej kultúry väčšinovej a „oficiálnej“ kultúry ( Jandourek, 2003). Prakticky ním môže byť označené všetko od náboženských a etnických skupín až po futbalových výtržníkov, „grafiťákov“ či „skinheďákov“. Práve subkultúra mládeže je najviac zmieňovanou formou subkultúry. (Jandourek, 2003).
...

Kľúčové slová:

klultúra

subkultúra

punk

subkultúra mládeže

vývoj punku

mládež

hudba

hudobný žámer

Malcolm McLaren

Vivien Westwood

Westwood

životný štýl

móda

oblečenie

undergound

politický názor



Obsah:
  • Definícia subkultúry
    Subkultúra punku
    Prvé punkové kapely
    Punková hudba a tanec pogo
    Obliekanie príslušníkov punku
    Ramones a Sex Pistols
    Druhá vlna

Zdroje:
  • DŽAMBAZOVIČ, R., KLOBUCKÝ, R. 1998. Súčasné subkultúry mládeže: zborník príspevkov zo seminára Sekcie sociologickej teórie Slovenskej sociologickej spoločnosti pri SAV uskutočneného 21.10.1998 v Bratislave. Bratislava: Slovenská sociologická spoločnosť pri SAV Bratislava, 69 s. ISBN 80-85447-08-8.
  • FIGURA, Tomáš. 2006/2007. Subkultúry rebelantských gitár. In Ateliér - dvojtýždenník Trnavskej univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave, č. 03-04.
  • JANDOUREK, Jan. 2003. Úvod do sociologie. Praha: Portál, 231 s. ISBN 80-7178-749-3.
  • ONDREJKOVIČ, Peter. 2002. Globalizácia a individualizácia mládeže: negatívne stránky. Bratislava: VEDA, 132 s. ISBN 80-224-0689-0.
  • ŠIMČÍK, Stanislav. 2006. Paradoxy vývoja hnutí punk a skinheads : 2. študentská vedecká konferencia Prešovskej univerzity v Prešove, 4.5.2006. Dostupné na http://www.pulib.sk.
O súboroch cookie na tejto stránke

Súbory cookie používame na funkčné účely, na zhromažďovanie a analýzu informácií o výkone a používaní stránky.

Nastavenia Povoliť všetko