Umelá inteligencia
Popis:
Umelá inteligencia je relatívne mladá ale veľmi významná disciplína. Jej cieľom je vytvoriť inteligentné objekty a porozumieť im. Pojem „umelá inteligencia“ vznikol v roku 1956, a to na seminári Johna McCarthyho. Názov umelá inteligencia odkazuje na inteligenciu, ako na niečo známe a naznačuje dôraz na hľadanie jej umelej realizácie v podobe agentov. Agent je objekt, ktorý vníma prostredie pomocou senzorov a koná pomocou efektorov. Robotický agent má kamery a rôzne snímače ako senzory, rôzne motory, ramená ako efektory. Softvérový agent má ako vnemy i akcie bitové reťazce.
Umelá inteligencia má mnoho definícií. Podľa T. L. Hubbarda ju možno charakterizovať ako vedný smer usilujúci sa o vývin mechanických systémov schopných takých výstupov, ktoré ak by ich produkoval človek, by sa mohli hodnotiť ako inteligentné. J. Kelemen ju zase chápe ako označenie umelo vytvoreného javu, ktorý dostatočne presvedčivo pripomína prirodzený fenomén ľudskej inteligencie.
Kľúčové slová:
John McCarthy
roboty
umelá inteligencia
Softvérový agent
robotický agent
Alan Turing
John Searle
Logický teoretik
Terry Winograd
RoboCup
Zdroje:
- 1. NÁVRAT, P. a kol.: Umelá inteligencia. 2.vyd. BA: Slovenská technická univerzita, 2006. 409 s., ISBN: 80-227-2354-1
- 2. RUISEL, I.: Inteligencia a myslenie. Bratislava: IKAR, 2004, 432 s.
- 3. STERNBERG, R. J.: Kognitivní psychologie. Praha: Portál, 2002, 636 s.
O súboroch cookie na tejto stránke
Súbory cookie používame na funkčné účely, na zhromažďovanie a analýzu informácií o výkone a používaní stránky.