Popis:
Strojársky priemysel sa v posledných rokoch orientuje hlavne na automatizované výrobné systémy, pri ktorých je ručná manipulácia s objektom nahradzovaná priemyselnými robotmi alebo manipulátormi. Použitie priemyselných robotov vo výrobe nastoľuje potrebu zamyslieť sa nad všetkými dôležitými otázkami, ktoré súvisia s ich zavedením do praxe. Okrem technických, bezpečnostných a ekonomických kritérií sa musia riešiť požiadavky, ktoré sa kladú na pomocné a prídavné zariadenia pri tvorbe samotného automatizovaného pracoviska. Je nutné si uvedomiť, o aký druh výroby sa jedná, a pre akú výrobnú technológiu bude robot či manipulátor použitý. Vhodný robot sa môže klasifikovať až po dôkladnej analýze pracoviska, na ktorom bude vykonávať požadované operácie. Každá manipulačná operácia musí byť dokonale premyslená, aby vyhovovala už spomenutým technickým, bezpečnostným, ekonomickým kritériám. Hlavným cieľom pri výbere priemyselného robota, je dosiahnuť plnú automatizáciu výroby.
Priemyselné roboty a manipulátory sa v súčasnosti používajú v mnohých odvetviach automatizácie výroby a uvoľňujú pracovníkov z ťažkej, zdraviu škodlivej, monotónnej a často nebezpečnej práce.
Kľúčové slová:
Metodológia
výskum
hypotézy
spracovanie
výskumné údaje
Obsah:
- Úvod
Predmet výskumu
Cieľ výskumu
Hypotézy výskumu
Spracovanie výskumných údajov
Použitá literatúra
Zdroje:
- ČOP, V., BUDA, J., KOZYREV, J., G. Automatizácia technologických procesov priemyselnými robotmi a manipulátormi. Bratislava: Alfa, 1985. 241s. ISBN 80-05-00174-6
- TOLNAY, M. Priemyselné roboty a manipulátory. Bratislava: SVŠT, 1987. 232s.
- CHVÁLA, B., MATIČKA, R., TALÁCKO, J. Prumyslové roboty a manipulátory. Praha:SNTL, 1990. 275s. ISBN 80-03-00361-X